Ticaret Bakanı Ömer Bolat AB-Türkiye Ticaret Diyaloğu Toplantısına Katıldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat AB-Türkiye Ticaret Diyaloğu Toplantısına Katıldı

POLİTİKA 8.07.2024 18:45:38 0
Ticaret Bakanı Ömer Bolat AB-Türkiye Ticaret Diyaloğu Toplantısına Katıldı
Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Brüksel'de gerçekleştirilen AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu kapsamında düzenlenen İş Yuvarlak Masa Toplantısı'na katıldı. Toplantıya, Türkiye ve AB'den birçok iş dünyası lideri ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis de katıldı. Öğleden sonra ise hükümetler arası müzakereler başlayacak.

Toplantıda, Gümrük Birliği'nin işleyişi, ikili ticaretin mevcut durumu ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi konularında iş dünyasının beklenti ve önerileri detaylı bir şekilde değerlendirildi. Özellikle Gümrük Birliği'nin modernizasyonu üzerinde duruldu.

Toplantıda, Türkiye ve AB iş dünyası temsilcileri arasında ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi ve Gümrük Birliği'nin modernizasyonunun her iki tarafın da ortak çıkarına olduğu konusunda bir fikir birliği oluştu. Bu doğrultuda atılacak ortak adımların, AB ve Türkiye'nin küresel değer zincirlerindeki rekabetçiliğinin artırılmasına önemli katkılar sağlayacağı konusunda da mutabakat sağlandı.

Bu bağlamda, Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı olan AB ile ticari ve ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi ve farklı alanlara yayılması için kararlı çabalarını sürdüreceği belirtildi.

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı.

Haber Kaynak : haberyaz.com.tr