İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Samsun ve Ordu'ya sel uyarısı yaptı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Samsun ve Ordu'ya sel uyarısı yaptı

GÜNDEM 8.07.2024 14:51:25 0
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Samsun ve Ordu
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 7 Temmuz 2024 Pazar günü Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Samsun ve Ordu illerine şiddetli sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve dolu nedeniyle Turuncu uyarıda bulunduğunu açıkladı. Bu uyarılar, SMS ile vatandaşlara iletilerek önlem alınması istendi.

Samsun'da Ayvacık, Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Tekkeköy ilçelerinde şiddetli yağışlar nedeniyle 60 ihbar alındı. Bu ihbarlar sonucunda mahsur kalan 34 vatandaş güvenli alanlara tahliye edildi. Samsun'da sel müdahalesi için 460 araç, 656 personel, 25 motopomp ve 7 dalgıç pompa kullanıldı.

Ordu'nun Ünye, İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde kuvvetli yağışlar 18 ihbara neden oldu. Çaybaşı ilçesi Çayır Mahallesi'nde 83 yaşındaki bir vatandaş sel sularına kapılarak hayatını kaybetti. Ordu'daki çalışmalara 695 personel ve 284 araç katıldı.

Muş'un Malazgirt ilçesinde kuvvetli yağışlar bir vatandaşın hayatını kaybetmesine neden oldu. Bu trajik olayda sel sularına kapılan vatandaş yaşamını yitirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sel felaketine müdahale eden AFAD personeline, belediyelere, emniyet ve jandarma ekiplerine, DSİ ve karayolları çalışanlarına ve sağlık personeline teşekkür etti. Hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

Bakan Yerlikaya, aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların yapılan uyarılara hassasiyetle uymalarının büyük önem taşıdığını belirtti. 112 Acil Çağrı Merkezi'nin 7 gün 24 saat görev başında olduğunu hatırlatarak, Allah'tan ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten korumasını diledi.

Haber Kaynak : haberyaz.com.tr