Son Dakika

Tavuk Tüyünden Petrol Temizleme Aracı

Nisan , 2017 | tarafından Emrah ÖZĞAN
Tavuk Tüyünden Petrol Temizleme Aracı
Bilim ve Teknoloji
0

TÜBİTAK’ın düzenlediği 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışmasında liseli öğrenciler birbirinden değerli buluşlarla görenleri hayrete düşürdü.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen uygulamalı bilim alanlarında öğrencileri araştırmaya teşvik etmek ve proje kültürünü kazanmalarını amaçlayan 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışması Gebze Teknik Üniversitesinde başladı.

12 ayrı bölgede tüm yurt çapında aynı anda düzenlenen proje yarışmaları 12 alanda yapılıyor. Yarışmaya İstanbul Asya Bölgesi, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’den bu sene toplam 600 proje sunuldu.

600 proje arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda 100 proje ise İstanbul Asya Bölge Yarışmasında yarışma hakkı kazandı.

İstanbul Asya Bölge Yarışmasında yarışma hakkı kazanan 100 proje arasında ise liseli öğrencilerin yapmış olduğu birbirinden değerli buluşlar var. Yarışmanın en dikkat çekici projeleri ise “Deniz Yüzeyine Dökülen Petrolün Emilimini ve Geri Dönüşümünü Sağlayan Mekanik Sistem”, “Kalp Krizini Bildiren Bileklik”, “Akıllı Kemer” ve “Deprem Enkazlarında Arama Kurtarma Ekiplerine Yardımcı Tam Otonom Örümcek Robot” projeleri bulunmakta. Bu dört projeye, yarışmanın yapıldığı alanı ziyaret etmeye gelen vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

 

ABD’deki Yarışmada Türk Öğrencilerden Büyük Başarı
iPhone 7'ye Sıradışı Dayanıklılık Testi

Bir Cevap Yazın