Son Dakika

“Tarih Bir Milletin Sadece Mazisi Değil, İstikbalinin De Pusulasıdır”

Şubat , 2018 | tarafından Yasemin DALYAN
“Tarih Bir Milletin Sadece Mazisi Değil, İstikbalinin De Pusulasıdır”
Politika
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte “Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid’i Anlamak” başlığıyla düzenlenen konferans ve sergiye katıldı.

Yıldız Sarayı’nda, Sultan Abdülhamid’in torunları olan Osmanlı Hanedan üyelerinin de katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Başbakan Yardımcıları ve Bakanlar da hazır bulundu. Bilim, sanat, siyaset ve kültür dünyasından pek çok ismin de de iştirak ettiği etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Sultan 2. Abdülhamid Araştırma ve Uygulama Merkezi dolayısıyla üniversite yönetimini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek’in “Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamaktır” sözüne atıfta bulunarak, düzenlenen etkinliği Abdülhamid’e vefa borcunun bir nişanesi olarak gördüğünü söyledi.

“Âlemi bekaya irtihalinin 100. sene-i devriyesinde Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Hanı bir kez daha rahmetle, minnetle, tazimle yâd ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’ın Abdülhamid’i cennet ve cemaliyle müşerref kılması temennisinde bulundu.

Etkinlikte, alanında uzman bilim adamlarının yaptıkları konuşmalarıyla, diplomasiden Kudüs meselesine, sanattan ulaşım ve haberleşme alanındaki gelişmelere, kişisel özelliklerinden sürgün yıllarına kadar 2. Abdülhamid’in hayatının farklı dönemlerine ışık tuttuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmacılara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taht-ı Osmani’de 33 yıl boyunca hükümdarlık yapmış, Devlet-i Aliye’nin en zor, en sancılı yıllarına şahitlik etmiş Sultan Abdülhamid gibi abidevi bir şahsiyetin hayatını birkaç sunuma, fotoğrafa veya hatırata sığdırmamız elbette mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oto Lastikçi Esnafını Ziyaret Etti
“İstanbul'a Hizmet Etmek Bir Büyük Davaya Hizmet Etmektir”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir