Son Dakika

Suriye’de 5 Yıl Sonra Ateşkes!

Şubat , 2016 | tarafından Art haber Net
Suriye’de 5 Yıl Sonra Ateşkes!
Dünya
0

Suriye’de 5 yıldır süren iç savaşın ardından sağlanan ateşkes gece saatleri itibariyle yürürlüğe girdi. TSİ 00:00’dan itibaren geçerli olan ateşkese rağmen bazı bölgelerde çatışma sesleri duyuldu.

Ateşkes, 2 hafta boyunca yürürlükte kalacak. Suriye rejimi ile muhalifleri kapsayan ateşkes, DAEŞ, El Nusra ve BM’nin terör örgütü listesindeki gruplar bu kapsamın dışında olacak. BM Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, çatışmanın sakinleştiğini ancak ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra yaşanan bir ihlalin incelendiğini ifade etti.

Bu süreci bozma girişiminde bulunulmayacağına inandığını sözlerine ekleyen Mistura, ateşkesin başarılı bir şekilde sağlanması halinde barış görüşmelerinin 7 Mart’ta devam edeceğini ifade etti. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, ateşkesin geçerli olmasının ardından Halep kentinde çeşitli çatışma seslerinin duyulduğunu bildirdi.

Gözlemevi Başkanı Rami Abdulrahman, “Şam’da ve çevresinde yıllar sonra ilk kez sakinlik galip geldi. Lazkiye’de sakinlik ve Hmeymim hava üssünde de herhangi bir hareketlilik yok” dedi. Rusya ise, militanlara ait hedefleri vurmaya devam edeceğini duyurdu.

İran Nüfusunun Yüzde 58’i Seçime Katıldı
İran’da Halk Sandık Başında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir