Son Dakika

Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu, Başkanı Olduğu TBF Sağlık Kurulu’nu Anlattı

Şubat , 2018 | tarafından ali inbaşı
Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu, Başkanı Olduğu TBF Sağlık Kurulu’nu Anlattı
Spor
0

Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Ufuk Nalbantoğlu, Sağlık Kurulu’nun faaliyetleri ve hedefledikleri hakkında tbf.org.tr’ye özel açıklamalarda bulundu.

Nalbantoğlu: Sağlık Kurulu Yeni Bir Yapılanmaya Gitmeliydi

Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu için sorumluluk sahibi olduğumuz bu yeni dönemde, yönetimimizin vizyonuna, misyonuna ve basketbolu taşımak istedikleri konuma uygun olarak, Sağlık Kurulu’nun yeni bir yapılanmaya gitmesi gerektiğine inandık. Zira sağlık noktasında standardı yükselttiğiniz ve sağlıklı sporcular yetiştirdiğiniz takdirde, ligin kalitesini de artırırsınız. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin Avrupa’nın en iyi ligi olduğundan bahsediyoruz; oyuncularımızın seviyeleri, rekabet düzeyleri belli. Diğer liglerimiz ve altyapılarımızda da son derece kaliteli bir işleyiş var. Sağlık ile ilgili her hususu da liglerimizin kalitesine layık olacak şekilde üst düzeyde profesyonel bir halde organize etmek amacındayız.

Nalbantoğlu: ‘DEPAR’ Projesine Dikkat Çekmek İstiyoruz

“Kısa ve uzun vadeli planlarımız yaptık.  Şu anda dikkat çekmek istediğimiz projemiz ise “DEPAR”sloganı ile öne çıkardığımız projemiz. Bu çalışmayı detaylı olarak anlatmak istiyorum ancak projenin içeriğine gelmeden şunu söylemem gerekir ki altyapılardan itibaren doğru sağlık politikaları izlenirse, jenerasyonlar elit sporcu aşamasına rafine olmuş biçimde gelirler. Bunun için de sporcu adayı gençlerimizin çevresindeki bireylerin bilinçli olmaları şart.”

Nalbantoğlu: ‘DEPAR’ Sloganının Her Harfi Önemli Bir Konuya İşaret Etmektedir

“DEPAR” sloganının her harfi önemli bir konuya işaret etmektedir. “D” harfi ile başlıyoruz çünkü “Diyet”, sporcunun bilinçli yetişmesi sürecinde başı çekiyor. Bir sporcu ve onun ailesi, sağlıklıyken ya da bir travmanın iyileşme etabındayken nasıl besleneceğini bilmelidir. Bizim hedefimiz; antrenörleri, sporcuları ve onların ailelerini gerçekleştirdiğimiz seminerler ve kamplarda uzman diyetisyenlerle buluşturarak doğru beslenme bilincini herkeste oturtmak. Bu kampların ve seminerlerin yeterli olmadığı noktalar için şu sıralar bir akıllı telefon yazılımı üzerinde çalışıyoruz. Bu uygulama son haline geldiği zaman, sporcular ve çevreleri doğru beslenme teknikleri ile ilgili kafalarındaki soru işaretlerini  kolayca giderebilecekler.

Nalbantoglu02

Nalbantoğlu: Üzerinde Çalıştığımız Yazılım ile Her An Sporcularımızın Yanında Olmak İstiyoruz

Bu yazılımı oluşturma aşamasında on altı yaş altı seviyesinde proje takımımız ile koordine çalıştık. O takımdaki çocukların antrenmana çıkmadan önce ve antrenman sonrasında vücutlarındaki su düzeyleri üzerinde ölçümler yaptık. Dramatik bir tablo çıktı ortaya açıkçası, ne kadar susuz olunduğunu gördük. Antrenmana çıkarken zaten susuz olan vücutlar antrenman sonrasında susuzluk seviyesinde alt sınırın da altında oluyorlar. Burada görüyoruz ki beslenmenin ötesinde, yeterli su almanın öneminin de farkında olunması şart. Sporcularımızın sadece kamplarda ve seminerlerde değil, kullandıkları telefonlardan ulaşabilecekleri bilgiler ile de her an yanlarında olmak istiyoruz. Tabii bu kişiselleştirilmiş bir program olmalı. Neticede her sporcunun  farklı özellikleri mevcut, temel sistem aynı olmakla birlikte oyuncuların besin alerjileri gibi kişisel özellikleri de göz önünde bulundurulmalı. Bu yüzden sözünü ettiğimiz yazılımlar aynı bir takımın beslenme ve diyet programı ile ilgilenen bir uzman gibi, her oyuncuya özel, kişiselleştirilmiş bir işleyişte olacak.

Nalbantoğlu: Kulüplerin Sağlık Elemanlarının TBF Sağlık Kurulu Eğitimlerine Katılmalarını İstiyoruz

“DEPAR” sloganının ikinci harfi “E” ise, “Eğitim” için kullandığımız harf. Aslında “Diyet” bölümünde de eğitimin önemine dikkat çekmiştik ama mutlaka eğitim konusuna ayrı bir başlık açılmalı. Burada oyuncularımız ile birlikte basketbol liglerimizde görev alan tüm sağlık çalışanları ve teknik ekiplere yönelik olacak sağlık eğitim programlarından bahsetmek gerekiyor. Sporcularımıza milli takım kamplarında, dopingle mücadele, beslenme ve spor yaralanmaları gibi  en çok ihtiyaçları olacak konularda eğitim toplantıları planlıyoruz. Diğer bir eğitim önceliğimiz de sağlık çalışanlarımızın eğitimi. Ancak bunun için öncelikle liglerimizi oluşturan bütün kulüplerin birer takım doktoru olması gerekiyor. Bunu bir kural olarak getirmek amacındayız. Ayrıca kulüplerin tüm sağlık elemanlarının da TBF Sağlık Kurulu’nun eğitimlerine katılmalarını arzu ediyoruz. Periyodik eğitimler gerçekleştirerek kulüplerin sağlık personeli adına belli bir standardın yakalanacağına inanıyoruz. Hekimlerin TBF Sağlık Kurulu eğitimlerinin sertifikalarına sahip olmalarını istiyoruz. Kulüpler düzeyinde sağlık konusunda bir ihmal olmaması için elimizden geleni yapacağız. Aile gibi bir ortamımız olsun, tüm takım doktorları birbirlerinin bilgi ve tecrübelerinden faydalansın istiyoruz. Hatta sadece sağlık personeli de değil, kulüp yöneticileri, antrenörler ve tüm teknik ekibin temel sağlık bilgilerine hâkim olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple onlara da eğitim başlığının altında bilgilendirme noktasında destek olmamız gerekiyor.

Nalbantoğlu: Gerçekleştirdiğimiz Basketbol Bilim Kongresi, TBF’nin Büyük Bir Başarısıdır

Gelelim “DEPAR”ın “P” ve “A” harflerinin işaret ettiği “Performans ve  Analiz” bölümüne… Yine eğitim ile bağlantılı ilerleyeceğiz, hatta eğitimin bence en elzem olduğu noktalardan biri, bir sporcunun neresinde yaralanma potansiyelinin yüksek olduğunu öngörebilmektir. Takımlarda görev alan hekimlerinin bu riski değerlendirebilecek bilgi birikimine sahip olmaları gerekiyor. Bu bilgi birikimi ile sporcu için sorunlu bölgeyi koruyucu ya da oradaki zafiyeti düzeltici bir tutum sergilenmesi şart.  Bir sporcunun performansının düşmesine neden olacak diğer bölgelerinden zayıf bölgeleri varsa da oraları kuvvetlendirmek adına çalışmak gerekir mutlaka. Bu noktada gerçekleştirdiğimiz “Basketbol Bilim Kongresi”nden söz etmek istiyorum. Dünyada bir ilk olarak yaptığımız bu kongre, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun  çok büyük bir başarısıdır. Konunun dünya çapında en yetkili isimlerini İstanbul’da geçen sezonun Euroleague final döneminde bir araya getirdik. NBA ve Euroleague’de performans ve risk analizlerinin nasıl yapıldığını herkese açık bir toplantıda masaya yatırdık. Yapılacak ölçümler, bu ölçümlerin sonuçlarının analizi ve analizlerin sunulacağı teknik heyetin sonucu değerlendirme aşaması bizim için azami önem taşıyor. Sağlık için, antrenmanların oyuncuların yapılarına uygun ilerlemesi gerekliliği üzerinden düşünerek performans analizi başlığının ne kadar elzem olduğunu dile getirebilirim. Eşit şartlarda mücadele sağlanması için, her oyuncunun özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Nalbantoğlu: Sahip Olunan Tıbbi Altyapının Standardize Edilmiş Biçimde Sunulması Şart

“DEPAR”ın “R” harfi ise bizi “Rehabilitasyon” bölümüne götürmektedir. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak, tedavi ve rehabilitasyon sürecine, kurumsal bir yapı getirmeye çalışıyoruz. Federasyonumuzun bünyesinde herkesin içinin rahat edeceği bir tedavi ve rehabilitasyon sisteminin barınması çok önemli. Tek bir hekimin değil, konusunda uzman birçok hekimin ortak imzasını taşıyan standart bir tedavi ve rehabilitasyon süreci oturtmak istiyoruz. Dünyanın en iyi liglerinden birinde forma giyen bir sporcunun konsültasyon için ülke dışına gitmemesi gerekiyor. Bu nedenle sahip olduğumuz tıbbi altyapının sporcularımızın hizmetine standardize edilmiş biçimde sunulması şart. Örneğin bir yaralanma oldu, ya da oyuncunun kafasına takılan bir şey var; bunu kurul görür ve yapılması gerekenler için ortak bir karara varır.  Sonuç oyuncu, ailesi ve kulübü ile paylaşıldıktan sonra herkesin gönül rahatlığına sahip olduğu bir tedavi ve rehabilitasyon süreci başlar.

Nalbantoglu03

Nalbantoğlu: Tüm Kulüplerimizde Bir Doktorun Tam Zamanlı Olarak Çalışması Gerekiyor

DEPAR projesinin detaylarını aktardıktan sonra üzerinde durmak istediğim başka bir konu var. Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu olarak her kulüpte irtibat kurabileceğimiz bir sağlık ekibi olmamasının sıkıntısını yaşıyoruz. Daha önce de ifade ettiğim gibi, şu anda öncelikli hedeflerimizden biri özellikle tüm Süper Lig kulüplerimizde birer tam zamanlı doktorun çalışıyor olması. Her antrenmanda, her müsabakada takımın yanında olacak bir hekimden bahsediyorum. Bu hekimlerin de yılda iki veya üç kurstan geçiyor olmasını arzu ediyoruz. Neticede tıp literatüründe sürekli olarak yenilikler, değişiklikler oluyor ve fikir alışverişinde bulunmak, bilgilerini beslemek ve belki kendi bilgilerini paylaşıyor olmak adına her doktor için bu eğitimler çok önemli birer dönüm noktası olacaktır.

Nalbantoğlu: Sporcuya En İyi Hizmet Verilirken Kimsenin Zor Durumda Kalmaması da Gözetilmeli 

Şu anda belli kulüplerin bünyelerinde bizim her kulüp için hayal ettiğimiz gibi birer doktor bulunuyor ve o ekipler bünyesinde bir hekim bulundurmanın bilinci ile oyuncularını rahatlatmanın yanında ligin kalitesini de yükseltiyorlar. Bu bilinci tüm basketbol camiasına yaymak ise çok kolay başarılacak bir iş değil, farkındayız. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Bunun hem kanuni hem de finansal projelendirmesini hiç kimseyi zorlamayacak bir hale getirmemiz gerekiyor. Bu bahsettiğim konu, gerçekleştirebileceğimiz en yakın tarihte ulaşmak istediğimiz bir hedef ancak hepimizin var olma sebebi olan sporcuya en iyi hizmeti verirken kimsenin zor durumda kalmaması da mutlaka gözetilmeli.

Nalbantoğlu: İlk Seminerimiz, Ulaşabileceğimiz Hekimleri Bir Araya Toplamaya Yönelikti

Tbf Sağlık Kurulu olarak eğitim seminerlerimize de başladık. İlk seminerimiz, ulaşabileceğimiz hekimleri bir araya toplamaya yönelik bir seminerdi ve o seminerde tüm Süper Lig ekiplerinin doktorlarını görmek istedik. Tabii daha önce sözünü ettiğim gibi, bazı ekiplerde doktor olmaması onların katılımını engelledi. O noktada gelebilen hekimler ile bir çalışma gerçekleştirdik. İlk seminerin hedefi kulüplerde temasa geçebileceğimiz kimler var ve o kişiler ile neler paylaşabiliriz bunu tespit etmekti. Seminerimiz içine temel konuları koyarak bilgilendirici olmasına da özen gösterdik tabii ki. Ölçümler, yaralanmalar, saha içi acil müdahaleler gibi bazı konular üzerinde durduk ve bunların pratiği ile alakalı maketler ile bilgilendirmeler gerçekleştirdik. Bir hayli de pozitif geri dönüş aldık. O gün doping ile mücadele konusunu da konuştuk. Gerçi daha da derin tartışmamız gereken bir konu bu, zira ilaç ve madde kullanımı oldukça bıçak sırtı bir hadise. Şu anda doping kontrolünde dünyada gelinmiş olunan seviyeyi seminere katılmış olan hekimlerimize anlattık.

Nalbantoğlu: TBF Sağlık Kurulu Seminerlerimizin Yılda İki Kere Gerçekleşmesini Arzu Ediyoruz

Biz bu toplantıların yılda iki kere yapılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. İkincisinde daha ileri kademedeki konuların işlenmesini planlıyoruz; kronik yaralanmalar, spora geri dönüş gibi… Tabii bu seminerlerin hepsinin içeriğinde sporcu beslenmesi, yani diyet mutlaka yer alıyor olacak. Biliyorsunuz bu en çok önem verdiğimiz konu. Genel anlamda tüm doktor meslektaşlarımız ile sürekli iletişim halinde olabileceğimizin rahatlığını onlara hissettirmek istiyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu her zaman hekimler ile omuz omuza sporcularımıza en kaliteli desteği vermek için elinden geleni yapmaktadır. Şimdi gerçekleştirdiğimiz bu eğitimlerin ışığında ilerleyen dönemlerde sınavlar gerçekleştirmek ve bu sınavların sonuçlarına bağlı sertifikalar vermek istiyoruz. Her şey liglerimizin kalitesini yükseltmek ve en kapsamlı, en güvenilir sağlık hizmetini Türk sporcusuna sunmak için…

Nalbantoglu04

PTT Erkekler Türkiye Kupası 2018’de Sekiz Takım, Sekiz Farklı Hikaye
FIBA Altyapı Gelişim Projesi İstanbul’da Devam Ediyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir