Son Dakika

Palandöken’den Önemli Açıklamalar!

Şubat , 2016 | tarafından Art haber Net
Palandöken’den Önemli Açıklamalar!
Ekonomi
0

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, turizmin azalmasından en çok esnafın etkinlendiğini belirtti.

Rus turistin azalması ile üretilen malların esnafın elinde kaldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Deri üreticisi ve konfeksiyoncusu esnafımız ile turizme yönelik çalışan kuyumcu ve hediyelik eşya üreticisi esnafımızda Rus turistin azalmasının etkileri gözle görülür hale geldi. Rusya’ya 500 milyon dolarlık ihracat yapan deri sektörü, yaşanan olaylardan sonra ihracatı 200 milyon dolara kadar düşmüş ve sonunda durma noktasına gelmiştir. Vitrindeki ürünleri Rus turist tercihine göre yeşil, beyaz, 11 ya da 18 ayar altından üreten kuyumcu esnafının da derici esnafı gibi mallar elinde kalmış, maddi açıdan büyük bir sıkıntıya girmiştir. Rusya krizinin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik tedbirler alınırken deri konfeksiyoncusu ve kuyumcu esnafımız dâhil edilsin” dedi.

“KİRALIK ARAYAN İÇİN BOŞ DÜKKAN ÇOK”
Rus turiste göre kendini ayarlayan esnafın işlerin bıçak gibi kesilmesiyle dükkânlarını birer birer kapattığını söyleyen Palandöken, “Deri sektöründe üretim yüzde 80 düştü. Bugün 3 bin kişi işsiz kaldı. Eğer kriz böyle devam ederse yıl sonuna kadar 10 bin kişi işsiz kalacak. Altı ay evvel boş dükkan bulunmayan yerlerde bugün dükkanların yarısı kiralık. Rusya’da AVM’lerde yer tutanlar tamamen zarar etmiş durumda. Deri ve kuyumculuk sektöründe her ülkeye göre ürün çeşidi farklı olduğundan sadece Rus pazarına hitap eden ürünleri üreten turizm bölgelerindeki esnaf zarar ediyor. Ruslar, altında yeşil, beyaz, 11 ya da 18 ayarı tercih ediyorlar. Fransızlar 18, Iraklılar 21, İranlılar ise 22 ayar altın alıyorlar. Farklı tercih nedeniyle ellerindeki ürünleri başka ülkelere de gönderemiyorlar. Rusya ile yaşanan krizin turizm, deri ve kuyumculuk sektörüne ciddi olumsuz yansıması var. Turizm sektörü için açıklanacak acil tedbir paketi içine deri ve kuyumculuk sektörü de dahil edilerek esnafın eli rahatlatılmalı” diye konuştu.

Dolar Ve Euro Ne Kadar?
2015'te Lüks Yaşama Ne Kadar Harcandı?

Bir Cevap Yazın