Son Dakika

Normalleşme Sürecinde Virüsün En Yaygın Olduğu Yerler!

Haziran , 2020 | tarafından Semiha Hanife Kaygısız
Normalleşme Sürecinde Virüsün En Yaygın Olduğu Yerler!
Gundem
0

Gazi Üniversitesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Ankara İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nur Aksakal, normalleşme süreci kapsamına geçişte virüsün bulaşmasının en riskli yerlerin asansör ve apartman kapılarının olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Aksakal’ın yaptığı açıklamada, “El yıkamayı çok önerdik. Ama onun dışında da şişeye koyduğumuz alkol bazlı dezenfektanlarımız yanımızda bulunursa çok faydalı olacak. Çünkü özellikle son dönemdeki araştırmalarda da biz virüsün damlacık yoluyla bulaştığını, el temasının çok önemli olduğunu biliyoruz ve toplum içinde ‘acaba bu temasta en riskli alanlar nereler’ diye bir yandan da düşünüyoruz. Kapı kolları, apartman giriş çıkışları, ortak kullanılan bölgeler ve asansörler riskli görünüyor” ifadelerini kullandı.

“PARMAK YERİNE DİRSEK”

Covid-19 sürecinde asansör yerine merdiven kullanmanın daha doğru olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aksakal, asansör kullanımında mutlaka maskeyle binilmesini, asansörde kalabalık olunmamasına dikkat edilmesi gerektiğini de belirtti. Asansör düğmelerine parmak yerine dirsekle ya da başka bir cisimle basılmasını söyledi.

“Yeni normale geçişte nereden risk alabileceğimizi gerçek yaşamın içinde fark ediyor olmamız lazım. Asansörler, apartman kapıları veya herkes tarafından ellenme ihtimali olan mekanlar riskli alanlardır. Elimizden geldiğince hijyeni koruyarak mesafe ve maskeyle birlikte genel itibarıyla risk olacak alanlardan en azından günlük yaşamımız içinde korunmuş olacağız” diye konuştu.

Covid-19'un "Yavaşlatan" Sebebi!
İSTON Hadımköy Fabrikası’na “Altın” seviyesinde CSC Sürdürülebilirlik Belgesi!

Bir Cevap Yazın