Son Dakika

Meteorolojiden Hava Durumu!

Haziran , 2020 | tarafından Semiha Hanife Kaygısız
Meteorolojiden Hava Durumu!
Gundem
0

Kayseri, Sivas ve Tokat Çevrelerinde Beklenen Yerel Dolu Yağışına Dikkat!

Beklenen Hadise: Gök gürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer :Bugün öğle saatlerinden itibaren İç Anadolu’nun doğusunda görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarla birlikte, akşam saatlerine kadar Kayseri, Sivas ve Tokat çevrelerinde yerel dolu yağışının da etkili olması beklenmektedir. Dolu yağışının meydana getirebileceği olumsuzluklar ile birlikte yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı: 02.06.2020 12:00-02.06.2020 19:00

Hadisenin Şiddeti: Orta Kuvvette Yağış

Oluşması Muhtemel Riskler: Ani Sel – Su Baskını – Yıldırım

İç ve Doğu Kesimlerde Kuvvetli Rüzgar ve Fırtınaya Dikkat!

Beklenen Hadise: Fırtına

Beklendiği Yer: Rüzgarın, 2 Haziran Salı günü Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde; 3 Haziran Çarşamba günü ise Doğu Karadeniz’İn iç kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi ile Siirt çevrelerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde (40-60 km/saat, hamlesi 60-80 km/saat) eseceği tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı: 02.06.2020 10:00-03.06.2020 20:00

Hadisenin Şiddeti: Fırtına

Oluşması Muhtemel Riskler: Çatı Uçması – Ağaç veya Direklerin Devrilmesi – Ulaşımda Aksamalar

Serin ve Yağışlı Hava Geliyor!

Başlama-Bitiş Zamanı: 31.05.2020 15:00 – 04.06.2020 12:00

Genel Durum: 

Ülkemizin bu gece saatlerinden itibaren yeni bir serin ve yağışlı sistemin etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Hafta ortasına kadar kuzey, iç ve batı bölgelerde (Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde) görülecek yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların; yarın (1 Haziran Pazartesi) Trakya, Güney ve İç Ege, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile göller yöresinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların sebep olacağı olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Yağışlı sistemin aralıklarla Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri yurdumuzun kuzey, iç ve batı bölgelerinde etkili olmaya devam etmesi, Perşembe günü (04.06.2020) kuzeydoğu ve iç kesimlerde Cuma günü de Doğu Karadeniz’in iç kesimi ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının Perşembe gününe kadar yurdun batı bölgelerinde mevsim normallerinin biraz altında doğusunda ise normalleri civarında seyredeceği ancak; Cuma gününden itibaren ülke genelinde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normalleri üzerine yükseleceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın; hafta ortasına kadar önümüzdeki üç gün ülkemizin, iç ve doğu bölgelerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Üç büyük kentimizde önümüzdeki üç gün süresince beklenen hava durumlarının şu şekilde olması bekleniyor;

Ankara’da havanın; parçalı ve zaman zaman çok bulutlu, Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

İstanbul’da havanın; parçalı ve zaman zaman çok bulutlu, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

İzmir’de havanın; parçalı ve çok bulutlu, Pazartesi ve Salı günleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Çarşamba ve Perşembe günleri iç kesimlerinin kısa süreli mevzi sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

 

ABD'de İç Savaş Sinyalleri!
4 Örgüt Mensubu Daha Teslim Oldu!

Bir Cevap Yazın