Son Dakika

“Latin Amerika ve Karayipler Bölgesindeki Ülkelerle İkili ve Çok Taraflı İlişkilerimizi Geliştirmeye Devam Edeceğiz”

Aralık , 2018 | tarafından ali inbaşı
“Latin Amerika ve Karayipler Bölgesindeki Ülkelerle İkili ve Çok Taraflı İlişkilerimizi Geliştirmeye Devam Edeceğiz”
Gundem
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Arjantin, Paraguay ve Venezuela ziyaretlerinin ardından yaptığı basın açıklamasında, “Yaptığımız görüşmelerin Paraguay ve Venezuela ile ilişkilerimize olumlu etkilerini önümüzdeki dönemde daha net bir şekilde göreceğimize inanıyorum. Açılım politikamızda önemli bir yer tutan Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki ülkelerle ikili ve çok taraflı ilişkilerimizi önümüzdeki dönemde de geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Arjantin, Paraguay ve Venezuela’yı kapsayan Latin Amerika ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Ankara Esenboğa Havalimanı’na inişte basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

“YASA DIŞI GÖÇ KONUSUNDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arjantin’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde   “Adil ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Oydaşma” ana teması çerçevesinde küresel ticaret ve ekonominin karşı karşıya kaldığı sınamaları, altyapı yatırımlarının artırılmasını, modern vergi sistemlerinin tesisini, uluslararası finansal sistemde ortaya çıkan yeni risk ve kırılganlıkları ele aldıklarını ifade etti.

Zirve sırasında terörle mücadeleye verdikleri önemi tekrarladıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mücadelenin ayrım yapmadan terörün tüm formlarına karşı dayanışma ve samimiyetle yapılması gereğinin altını çizdiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede ele alınan konularla ilgili olarak şunları kaydetti: “Günümüzün en büyük insani sınamalarından olan yasa dışı göç konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Zira dünyada en büyük göç yolunun, en büyük mülteci ev sahipliğine bizzat örneklik yapan bir ülke olarak bu konuları işleme durumunda olduk. Tabii bu kapsamda yaptığımız ve tüm dünya tarafından takdirle karşılanan çalışmalara da değindik. Bu alandaki çabaların bütüncül bir anlayışla gerçekleştirilmesi zaruretine değinirken uluslararası sorumluluk ve yük paylaşımı üzerinde durduk. İklim ve enerji, dijital ekonomi, tarım, eğitim, istihdam, cinsiyet eşitliği de zirve sırasında tartıştığımız konular arasında yer aldı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela Miraflores Sarayı’nda
Cumhurbaşkanı Erdoğan Venezuela'da

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir