Son Dakika

“Kök Hücreyle Gebelik 5-10 Yıl İçinde Olabilir”

Ekim , 2017 | tarafından Yasemin DALYAN
“Kök Hücreyle Gebelik 5-10 Yıl İçinde Olabilir”
Sağlık
0

“Kök Hücreyle Gebelik 5-10 Yıl İçinde Olabilir”

Dünya Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, kök hücre çalışmalarının geliştirilmesiyle laboratuvarlarda yumurtalık, rahim gibi organların dahi kök hücrelerden oluşturabileceğini belirterek, “Bu hücrelerin insanlarda gebelik ve sağlıklı çocuk doğumu için kullanılabilmesi 5-10 yıl içerisinde olacaktır” dedi.

Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde bu yıl 19’uncusu düzenlenen Dünya Tüp Bebek Kongresi’ne katılan Prof. Dr. Timur Gürgan, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte en ilginç sonuçlara insan üremesi veya üretilmesi ilgili bilgilerin kullanılabilirliğinin sağlanması ile ulaşılacağını kaydetti.

Her şeyin bir sperm ve bir yumurta ile başladığının altını çizen Prof.Dr. Gürgan,” Milyonlarca yıllık evrimin genetik kodlaması bu seks hücrelerinde saklı. Özellikle kadın yumurtası, içindeki çok gelişmiş bilgisayarların bile çözebilmesi zor bir sistemle o kadar programlı ve koordine çalışıyor ki bir spermle döllendikten sonra bir insan oluşturabilecek işlemleri hiç hata yapmadan milyarlarca kez gerçekleştirebiliyor.”diye konuştu.

 

Azim ve Sevginin Gücüyle Lösemiyi Yendi
Antibiyotik Kullanımında Dünya Birincisiyiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir