Son Dakika

Kışın Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Altın Öneri

Aralık , 2017 | tarafından Yasemin DALYAN
Kışın Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Altın Öneri
Sağlık
0

Dermatoloji Uzmanı Dr. Veysel Murat İnaç, kış aylarında cildin, soğuk havaya uyum sağlamaya çalışarak kan dolaşımını azalttığını belirterek, kuruma hissedildiği anda nemlendirici krem kullanılmasını önerdi.

Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Veysel Murat İnaç, kış aylarında sağlıklı bir cilt için yapılması gereken 10 önemli öneri hakkında bilgi verdi. Kış mevsiminde havaların soğuk olması nedeniyle ev, iş yerleri, alışveriş merkezleri ve toplu taşıma araçları gibi kalabalık alanların genellikle yeteri kadar havalandırılmadığını belirterek, “Klima, elektrikli soba ve kaloriferler ile ısıtılan bu alanlar nemsiz kalarak cildin kurumasına, çatlamasına neden olur.

Bu durum da çeşitli egzama türlerini tetikleyebilir. Bunun önüne geçmek için kapalı ve havasız ortamlarda oda nemlendiricileri kullanılabilir, kalorifer gibi ısıtıcıların üzerine ıslak havlu veya kap içerisinde su konulabilir ve ortam günün belli saatlerinde havalandırılabilir.

Cildin, özellikle de yüzün kurumasını engellemek amacıyla krem içerikli yağlı sabun veya jeller kullanılabilir. Soğuk havalarda sokağa çıkmak ve yürümek gerekiyorsa, özellikle kuru cilde sahip olanlar mutlaka nemlendirici krem kullanmalıdır. Ayrıca kişi yolda, otobüste, metroda veya ofiste ellerindeki, yüzündeki kuruluğu fark ettiği anda nemlendirici krem uygulamaktan çekinmemelidir” dedi.

“DOĞRU BESLENME CİLT BAKIMINA YARDIMCI OLUR”

Yağlı ciltlerin soğuğa karşı dayanıklı olduğunu ancak nem dengesini sağlamakta sıkıntı yaşadıklarını anlatan İnaç, “Yağlı ciltlere sahip olanlar, yağ içerikli kremler kullanmak yerine nemlendirici kremler kullanmalı, bunu da gün içerisinde değil, uyumadan önce yapmalıdırlar.

Kış aylarında doğru beslenmek, cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri almak cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Böylelikle yapılacak cilt bakımları daha etkili olur. Kış aylarında cilt daha çok Omega3’e ihtiyaç duyduğu için balık tüketimi ihmal edilmemelidir.

Ayrıca taze sebze ve meyveler de sofralardan eksik edilmemelidir. Sağlıklı beslenme, cildin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve doymamış yağların dengesini sağlayarak cilde parlaklık verdiği unutulmamalıdır” diye konuştu.

 

Sağlık Bakanlığından Gaziantep'deki Askerlerin Durumu İle İlgili Açıklama
Türk Doktorlardan Literatüre Geçen Uygulama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir