Son Dakika

İşgal Edilişinin 100. Yılında “Kudüs” Konuşuldu

Aralık , 2017 | tarafından Yasemin DALYAN
İşgal Edilişinin 100. Yılında “Kudüs” Konuşuldu
Kültür & Sanat
0

Türk Tarih Kurumu tarafından düzenlenen “100. Yılında Kudüs’ü Anma Etkinlikleri” kapsamında Kudüs bütün yönleriyle ele alındı.

Türk Tarih Kurumu tarafından düzenlenen “100. Yılında Kudüs’ü Anma Etkinlikleri” Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonunda düzenlenen açılış töreni ile başladı.

“100. Yılında Kudüs’e Vefa” konulu kısa film gösterimi ile başlayan etkinliğin açılışında konuşan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, büyük bir parçalanmışlık içerisinde olan Müslüman dünyası, İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Türkiye’nin bu parçalanmışlığı giderme yönündeki çabalarının önemine değindi.

ABD tarafından alınan kararın dünya barışına tehdit olduğunu dile getiren Örs, İslam’ın ümmeti olan tüm milletlerin İslam’ın izzetini kavrayarak çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, konuşmasında, tarihi gerçeklik ve manevi büyüklük açısından fevkalade yeri olan şehir olarak tanımladığı Kudüs’ün, ABD Başkanı tarafından İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesiyle daha fazla tartışılmaya başlandığına dikkat çekti.

Üç dinin merkezi, Hz. Süleyman’ın dünya hükümdarlığı kurduğu yer, Hz. Muhammed (a.s.)’in göğe yükseldiği yer, Hz. İsa’nın tevhid dinini yaydığı yer olan Kudüs’ün Türk-İslam tarihi açısından önemine değinen Turan, bu şehrin kısa sürede gerçek sahiplerine tekrar kavuşacağına dair inancını dile getirdi.

 

Yılın En Çok İzlenen Filmleri Belli Oldu
Türk Yapımı Müzikal Film ABD’de Ödül Aldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir