WhatsApp kullanıcılarını kızdıracak açıklama!

Facebook ile verileri paylaşmak için kullanıcıları zorunlu tutan WhatsApp, Türkiye dahil pek çok ülkedeki kullanıcıları WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek için Kabul Et butonuna basmak kuralı koydu.

WhatsApp tarafından yapılan açıklamada, 8 Şubat'a kadar onaylanması gereken yeni koşulların AB ülkelerindeki kullanıcıları kapsamadığı belirtildi. Belirtilen ülkelerdeki kullanıcıların verilerinin reklam ve benzeri amaçlarla Facebook'un şirketleriyle paylaşılmayacağı kaydedildi. WhatsApp, güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcılarının olduğu bölgeyi Avrupa Bölgesi olarak tanımlasa da belirtilen ülkeler arasında sadece Avrupa Birliği ülkeleri yer alıyor. Bu nedenle Türkiye'deki kullanıcıların WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek için 8 Şubat'a kadar güncellenen uygulama koşullarını kabul etmesi gerekiyor.

WhatsApp'ın 4 Ocak'ta güncellenen Gizlilik İlkesi'ni uygulamanın resmi sitesinde yer verdi. Sitede yer alan metinde, WhatsApp'ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu duyurularak, şunlar ifade edildi.

"Hizmetlerimizin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla WhatsApp; hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullandığınız veya hizmetlerimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri almak veya toplamak zorundadır. Aldığımız ve topladığımız veri türleri, hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Hizmetlerimizi sağlamak için belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sunamayız denildi.

WhatsApp'ın sitesindeki bilgilere göre, uygulamanın kullanıcılarından topladığı bilgiler arasında; hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgilerin tamamı yer alıyor.

Uygulama elde ettiği bilgileri; hizmetler, emniyet, güvenlik ve bütünlük, Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler ve kurumsal iletişimler amaçlı kullanıyor.

WhatsApp, Facebook tarafından 2014 yılında satın alınmıştı. Facebook ayrıca dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan Messenger ve Instagram'ı da kendi bünyesinde bulunduruyor.

TEKNOLOJİ 8.01.2021 13:42:00 0