Ufuk Sarıca dönemi bitti!

Türkiye Basketbol Federasyonu, A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Ufuk Sarıca ile yolların ayrıldığını açıkladı.

TBF'den yapılan yazılı açıklamada, A Erkek Milli Takım Başantrenörümüz Sayın Ufuk Sarıca ile birlikteliğimiz sona erdirilmiştir. Ufuk Sarıca ve bu görev süresince her türlü desteği veren Pınar Karşıyaka Spor Kulübüne ayrıca  teşekkür ederiz denildi.

2017 yılında Ergin Ataman'ın ardından milli takımın başına getirilen Ufuk Sarıca, Ay yıldızlılar ile 2017 Avrupa Şampiyonası'na son 16 turunda İspanya'ya yenilerek veda etmişti.

A Milli Takım, yine Ufuk Sarıca yönetiminde Çin'de düzenlenen 2019 Dünya Kupası'nda ise beklentilerin uzağında kalmıştı. Şampiyonaya Japonya galibiyeti ile başlayan milliler, sonraki maçlarda Amerika Birleşik Devletleri ve Çekya'ya mağlup olmuş ve bir üst tura çıkma şansını kaybetmişti.

Klasman maçlarına çıkan milli takım, turnuvayı 22'inci sırada kapatmıştı.

A Milli Takım, Ufuk Sarıca yönetiminde 2021 Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri'nde üst üste yenilgiler alarak başlamıştı. Hollanda ve İsveç'e mağlup olan Milliler, gruptaki şansını da büyük oranda zora soktu.

Ay yıldızlılarda başantrenörlük görevi için düşünülen ve geçen ay TOFAŞ ile yollarını ayıran Orhun Ene ismi ön plana çıktı.Tecrübeli antrenör, milli takımda uzun yıllar yardımcı antrenörlük görevinde bulunmuştu.

Orhun Ene, 2011 yılında Bogdan Tanjeviç'in yerine başantrenörlük görevine getirilmiş ve 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Ay yıldızlı takımın başında yer almıştı.Turnuvaya ikinci turda veda edilmesinin ardından görevi bıraktığını açıklamıştı.

SPOR 20.11.2020 15:05:00 0