Türkiye Uzay Ajansından paylaşım

Türkiye Uzay Ajansı, 9 Şubat tarihini işaret eden bir video yayınladı.

Türkiye Uzay Ajansı, 9 Şubat tarihini işaret eden bir video yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilan edileceğini müjdelediği "Milli Uzay Programı"nın Salı günü açıklanması bekleniyor.
Türkiye Uzay Ajansı 13 Aralık 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yayımladığı kararname ile kurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansının kurulmasının ardından 18-19 Ocak 2019'da yapılan ilk toplantıda, Milli Uzay Programı'nın yol haritası belirlendi.

Çalıştayda, uzay bilimleri ve teknolojileri, uzay uygulamaları, fırlatma ve malzeme teknolojileri, uzay hukuku, uluslararası ilişkiler ve finansman konuları ele alındı ve Milli Uzay Programı"nın hazırlanarak hayata geçirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Ağustos 2019'a gelindiğinde ise Türkiye Uzay Ajansının A takımı belli oldu.

3 Eylül 2019'da ise Türkiye Uzay Ajansının yönetim kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başkanlığında ilk kez bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Mustafa Varank, bu toplantıda "Uzay ajansımızın, Türkiye'nin uzaydaki geleceğine yön verecek işlere imza atacağına inanıyorum." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Ocak 2021'de Uzay Ajansı tarafından hazırlanan 2021, 2030 milli uzay programını da yakın bir tarihte açıklayacaklarının müjdesini vermiş, bu alandaki hedefleri kamuoyu ve tüm dünya ile paylaşacaklarını ifade etmişti.

Dün ise Türkiye Uzay Ajansının resmi Twitter hesabından "İstikbalGöklerdedir" ifadeleri ile bir video paylaşıldı. Uzay görüntülerinin yer aldığı videoda 9 Şubat 2021 tarihi işaret edildi. Milli Uzay Programı'nın Salı günü tüm dünyaya ilan edilmesi bekleniyor.  

 

GENEL 6.02.2021 18:49:00 0