Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uyardı

Çok daha tehlikeli ve ölümcül

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, Güney Afrika'daki varyanta dikkat çekerek "Virüsün dünyadaki seyri gerek merkez ve taşra teşkilatlarımız tarafından gerekse Bilim Kurulumuzca düzenli olarak takip edilmektedir. Bildirilen mutasyonlar üzerine İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'yla olan uçuşlar durdurulmuştur. Brezilya ile olan uçuşlar da buna eklendi" ifadelerini kullanan Sağlık Bakanı Koca, "Özellikle Güney Afrika'da bildirilen mutasyonlu virüsün daha ölümcül olduğu iddia edilmektedir. Mutant virüsün görüldüğü yerler karantina altına alınmaktadır. Ülkeler yeniden sınırlarını kapatmaya başladı. Bu durum tedbirleri elden bırakmamamız konusunda bize önemli bir hatırlatıcı olmuştur" dedi.

İngiltere'de mutasyona uğrayan koronavirüs şu ana kadar Türkiye dahil 70 ülkeye yayılırken, bilim insanlarının daha tehlikeli bulduğu ve aşıların etkili olmayacağı kaygısı duyulan Güney Afrika mutasyonlu virüs ise şu ana kadar 31 ülkede görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güney Afrika mutasyonunun daha ölümcül olduğunu söyledi.

Bilim insanları tarafından daha tehlikeli olduğu açıklanan Güney Afrika mutasyonuna ise henüz Türkiye'de rastlanılmadığı belirtildi.

Imperial College London'da immünoloji profesörü olan Danny Altmann, son sonuçların "ciddi derecede rahatsız edici" olduğunu ve aşıları etkileyebileceğini belirterek, "Şu anki tahminim, İngiltere'deki virüs olmasa da Güney Afrika mutasyonu için cevabın evet olacağı yönünde" dedi. BioNTech, Moderna, AstraZeneca gibi şirketler, ürettikleri aşının İngiltere'deki mutasyona karşı etkili olduğunu açıklamıştı. Ancak bu şirketler, Güney Afrika'daki mutasyon tür için herhangi bir bilgilendirmede bulunmamıştı.

 

SAĞLIK - YAŞAM 29.01.2021 11:54:00 0