Pandemi günlerinde siber güvenlik önem kazandı

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, yeni tip koronavirüs salgını döneminde artan dijital kullanımındaki riskleri, Dijital Güvenlik Rehberi'nde topladı.

Merkezin müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, dijital veri güvenliği nedir, dijital veri güvenliğini kimler tehdit eder, dijital veri güvenliği hangi yollarla tehdit edilir ve dijital veri güvenliği nasıl sağlanır başlıklarını içeren rehberin detayları hakkında açıklamalar yaptı.

SODİGEM'in en önemli çalışma alanlarından birinin dijital güvenlik olduğunu belirten Şahin, son dönemde her türlü işleyişin dijital platformlara yöneldiğini söyledi.

Salgın döneminde dijital teknolojileri kullanma miktarı çok fazla arttığı için insanların dikkatini dijital güvenliğe çekme zorunluluğu hissettiklerini aktaran Şahin, herkes tarafından kolayca anlaşılabilir, hızlıca okunabilir bir rehber oluşturduklarını ifade etti.

Şahin, rehberde dijital güvenliği kimler, nasıl tehdit eder, gibi bilgilerin dışında dijital güvenliği sağlama yöntemlerinin de yer aldığını vurguladı.

Bazı dijital tehditler ve korunma yöntemleri hakkında bilgi veren Şahin, son dönemde 'phishing' (oltalama) olarak bilinen saldırı yöntemi, internetin en çok kullanılan dijital tehditlerden biri. İnternet kullanıcılarının yüzde 90'ı bu tehditle karşı karşıya, binlerce kullanıcı oltalama saldırılarına mazur kalıyor. Bu yöntemde, içinde ilgi çekici bir içeriğin ve bir linkin bulunduğu bir mail milyonlarca kişiye gönderiliyor. Link üzerinden ulaştığınız siteye kişisel verilerinizin ya da bazı parolalarınızın girilmesi isteniyor. Banka hesabınıza benzeyen bir e-mail alabilirsiniz ya da Kovid-19 aşısı olmak için sıraya girdiğinizi sanıp kişisel verilerinizi ve parolalarınızı yabancıya teslim edebilirsiniz. Kimi zaman parolalarınızı, kimi zaman kişisel bilgilerinizi, kimi zamansa banka hesaplarınıza ulaşma gibi girişimleri içeren SMS, sosyal medya mesajı ya da e-mail benzeri olabiliyor.

Doç. Dr. Şahin, bazen girilecek bir internet sitesinin bir harfinin yanlış yazılabildiğini, bu harf hatalarının karşılığı olan internet adreslerini satın alan kişilerin, hata yapıldığı anlaşılmadan yönlendirilen site aracılığıyla, kullanıcı adları ve parolalarının çalınabileceğini belirtti.

İnternet erişiminde kullanılan kablosuz ağların da dijital güvenliği tehdit edebileceğini söyleyen Şahin, kablosuz ağ şifrenizi yalnızca çok güvendiğiniz kimselerle paylaşın. Komşunuza ya da arkadaşlarınıza kablosuz ağınızın şifresini verdiğiniz anda onun bütün internet trafiğinin sorumlusu oluyorsunuz. İnternet bağlantınızı güvenmediğiniz kimselerle asla paylaşmayın. Basit ya da tahmin edilebilir bir parola kullanıyorsanız ağınız başkaları tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Parolaların tahmin edilebilir olmamasına dikkat edin. Belli aralıklarla parolanızı değiştirin. Ağ adınızı  gizli olarak ayarlayın.

Kişisel yazışmaların internet üzerinde şifrelenmeden dolaşmasının, üçüncü şahısların söz konusu yazışmaları kaydetmesine ve saklamasına imkan sağlayabileceği uyarısında bulunan Şahin,  günümüzde birçok mesajlaşma yazılımı uçtan uca şifrelemeyi destekliyor. Uçtan uca şifreleme teknolojilerini iletişiminiz için kullanırsanız kişisel verilerinizin güvenliğini sağlamak için bir adım daha atarsınız dedi.

Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, Dijital Güvenlik Rehberi'nin, üniversite ve SODİGEM'in sosyal medya hesaplarında yayımlanacağını duyurdu.

TEKNOLOJİ 25.12.2020 03:06:00 0