NEDEN IRMAĞIN KENARI SULANMIYOR

MİLLETVEKİLİ ARIK BAKAN PAKDEMİRLİ’YE BAHÇELİK BARAJINI SORDU:

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “Barajın altı ve ırmağın kenarının sulanmaması gibi traji komik bir durum oluşturan sol sahil uygulaması neden yoktur?” diye sordu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Pınarbaşı, Tomarza, Develililerin bölgesi başta olmak üzere geniş bir kesim için büyük önem taşıyan Bahçelik Barajı’nın sulama çalışmalarını TBMM gündemine taşıdı. Bölge halkının büyük umutlar beslediğini ancak uygulama ile hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten Arık, “Bölge insanımız ve onların temsilcileri doğdukları topraklarda yaşamak için büyük bir gayret gösteriyorlar. Bu noktada Bahçelik Barajı büyük önem taşıyordu ama mevcut uygulama beklentileri karşılamadı. Halkımızın özellikle de Avşarelleri Dernek Başkanımız Sayın Okan Avşarkocaoğlu bu konuda ciddi çalışmalar yürütüyor, adeta çalmadık kapı bırakmıyor. Kendisine gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu konuyu meclis gündemine taşıyarak, halkımızın sorununa yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştık” diye konuştu.

Arık, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu soruların yanıtını aradı: “Bahçelik Barajı Zamantı Irmağı üzerinde taşkın önleme, sulama, enerji ve içme suyu temini amacıyla inşa edilmiş 216 milyon metreküplük depolama alanına sahip bir barajdır. Bölge halkının büyük umut bağladığı sulama konusunda çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu bağlamda;

 

1-)       Bahçelik barajı, neden sağ sahil olarak planlanmıştır?

2-)       Sağ sahil uygulaması neden devam ettirilmemiştir?

3-)       Seyhan havzasına bağlı Zamantı ırmağının suyu Akdeniz’e akarken; Tokmak ve Esenköy mevkiinde neden Kızılırmak havzasına aktarılmaktadır?

4-)       Tokmak ve Esenköy mevkiinden sonra sağ sahil uygulaması neden devam etmemektedir?

5-)       Barajın altı ve ırmağın kenarının sulanmaması gibi traji komik bir durum oluşturan sol sahil uygulaması neden yoktur?”

POLİTİKA 17.09.2020 13:07:00 0