NASA'dan Salda Gölü paylaşımı

NASA, Mars'taki Jezero Krateri'nde yaşam izini arayacak uzay aracı Perseverance'ı göndermeye hazırlanırken, benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olan Burdur'daki Salda Gölü'nde araştırma sonuçlarını paylaştı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) NASA Earth adlı Twitter hesabından, Mars'taki Jezero Krateri üzerinde incelemeler yapacak ve yaşam izi arayacak uzay aracı Perseverance'in fırlatılması için geri sayımın başladığını duyurdu ve Burdur'da bulunan Salda Gölü'nün uzaydan görüntüsü eşliğinde Salda Gölü'nde NASA ekibi tarafından yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarını yayımladı.

Salda Gölü ve Jezero Krateri'nin birlikte fotoğrafının yer aldığı paylaşımda, “Mars'a geri sayım başladı ! NASA Persevere gezgininin Jezero Krateri'ne sadece bir gün sonra temas edeceğine inanmak öyle zor ki. Kratere kimse ayak basmadı ama Türkiye'deki Salda Gölü sayesinde neler bekleyebileceğimiz konusunda bazı fikirlerimiz var ifadeleri kullanıldı.

NASA'nın web sitesinde ise NASA uzmanlarının Salda Gölü'nde yaptığı çalışmaların sonuçlarına yer ver verildi. Araştırma sonucu, Salda Gölü'nden sualtı mikrobiyalitleri, eski mikrobiyalitlerin açıkta kalan adası, alüvyon yelpazesi, eski ve yeni mikrobiyalitler, tortul yüzeyleri gibi birçok fotoğraf paylaşıldı.

TEKNOLOJİ 19.02.2021 10:27:00 0