Kovid-19 aşısının yaygın kullanımına onay

Çin, Sinovac şirketinin geliştirdiği yeni tip Kovid-19 aşısının yaygın kullanımına onay verdi

Ulusal Tıp Ürünleri İdaresinden yapılan açıklamada, aşının acil kullanım kapsamında risk grupları dışında genel nüfusa uygulanabilmesi için koşullu pazarlama izninin verildiği duyuruldu.

Böylece aşının yaygın kullanımının önü açıldı. Koşullu izin, firmanın aşının uygulaması devam ederken etkinlik sonuçlarını ve olası yan etkilerini düzenleyici kuruma rapor etmesini gerektiriyor.

Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi daha önce Aralık 2020'de Sinopharm'ın Kovid-19 aşısına yaygın kullanım onayı vermişti.

Coronavac adlı aşı adayı, formülünde Kovid-19'un etkisizleştirilmiş bir hali olan virüs bileşeni barındırıyor. Aşı, bu yolla vücudun güçsüzleştirilmiş virüse karşı doğal korumasını canlandırmayı ve bağışıklık tepkisi yaratmayı amaçlıyor.

Çin, temmuz ayında acil durum kullanımına onay verilen aşı adayının 3'üncü aşama klinik denemelerini Brezilya, Şili, Endonezya ve Türkiye'de yürütmüştü.

3'üncü aşama denemeler kapsamında Türkiye'de 17 Eylül'de insanlar Coronavac aşısı üzerinde test edilmeye başlanmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Kasım'da yaptığı açıklamada, Çin menşeili aktif aşı adayından kış aylarında toplam 50 milyon doz satın almak üzere sözleşme imzalandığını duyurmuştu.

İlk partisi 30 Aralık'ta Türkiye'ye ulaşan aşı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca test edilmesinin ardından 14 Ocak'ta uygulanmaya başlandı.

Sinovac'ın Brezilya'daki klinik denemelerde iş birliği yaptığı Butantan Enstitüsü, aşının Faz 3 çalışmalarında genel etkililik oranının yüzde 50,38 olduğunu duyurdu. 

SAĞLIK - YAŞAM 6.02.2021 17:02:00 0