Koronavirüste İkinci Dalga!

Koronavirüs ne zaman kontrol altına alınır?

Pandemi nedeniyle 2020 senesi bizim için sağlığın ilk sırada olduğu bir yıl olarak geçmiş oldu. Peki artan vaka sayıları ile birlikte koronavirüsün kontrol altına alınması ne kadar daha sürer?

Araştırmamızda %3 oranında kişi 1 ay veya daha kısa zamanda koronavirüsün kontrol altına alınacağını düşünüyor. 2-5 ay arası süreçte biteceğini düşünenler ise %24. 6 aydan fazla bir sürede sonlanacağını belirten insanların oranı %64!

TEST SAYILARI YETERLİ Mİ?

Ülkemizde görülen ikinci dalga ile birlikte artan vaka sayıları test sayılarının da artırılmasını zorunlu kıldı! Peki halkımız bu sayıyı yeterli buluyor mu?Yaptığımız araştırmada her 5 kişiden 3'ü vakaları tespit etmek için yapılan test sayısının yeterli olmadığını savunuyor!

ÖNLEM ALIYOR MUSUN?

Koronavirüsten korunmak için bakanlığın uyguladığı tedbirlerin yanında bireysel aldığımız önlemler de hayati bir önem taşıyor.Araştırmamızda insanlara sorduğumuzda, %98 oranında kişi koronavirüsten korunmak için önlem aldığını belirtti.

KORONAVİRÜSE YAKALANAN BİR YAKININ VAR MI?

Kendimiz için endişelenirken özellikle yaşlı veya hasta olan yakınlarımızın koronavirüse yakalanma tehlikesi, bizleri zaman zaman daha da korkutabiliyor.Araştırmamız katılanların %74'ü, çevresinde koronavirüs tespit edilen insanlar olduğunu belirtirken, kalan %26'sı ise yakınlarından birisinin virüse yakalanmadığını ifade etti.

'EVDE KAL' UYGULAMASINI NE KADAR UYGULADIN?

Haziran'da başlayan normalleşme süreciyle birlikte hiç evden çıkmayanların oranı %25'ten %5'e gerilemişti. 2.dalga ile birlikte ise bu oran sadece %7 oranına yükseldi!

Zorunda olmadıkça evden çıkmayanların oranı %45 iken sadece temel ihtiyaçları ve işi dolayısıyla evden çıkanların oranı %46. Kalan %2 ise dışarıya çıkma rutininde bir değişiklik olmayanlardan oluşuyor.

YILBAŞINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLMALI MI?

Araştırmamızda 2.dalga sürecini de hesaba katarak, yaklaşan yeni yıl tatili için katılımcılara düşüncelerini sorduk.Katılımcıların %83'ü, yılbaşında sokağa çıkma yasağının getirilmesini savunanlardan oluşuyor!

AŞI YAPTIRMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUN?

Dünya genelinde aşı konusunda yapılan bilimsel araştırmalar sonuç verdi. Ülkemizde de içinde bulunduğumuz Aralık ayı sonunda aşı yapılmaya başlanması planlanıyor.Aşı yaptırmayı düşünen kişilerin oranında önceki araştırmamıza göre azalma görünüyor. Önceki araştırmamızda yaklaşık olarak 2 kişiden 1’i aşıyı yaptıracağını belirtmişti. Fakat bu araştırmamızda katılımcıların yalnızca %27'si aşı yaptıracağını belirtirken, %27'lik kesim aşı yaptırmak istemiyor. Kalan katılımcılar ise aşı konusunda hala kararsız durumda...

AŞI İSTEMEYENLERİN NEDENİ ŞAŞIRTTI!

Aşıyı yaptırmayı düşünmeyenlerle kararsızlara sorduğumuzda %55 oran ile yan etkilerinden endişe duyulması ilk sırada yer aldı! Katılımcıların %20'si aşının üretildiği ülkeye güvenmezken kalanlar aşının koruyuculuğuna inanmayanlar ve diğer sebeplerden oluşuyor.

AŞIYI YAPTIRMAK İSTEMEME NEDENİ - ORANI

- Yeni bir aşı olduğu için yan etkilerinden endişe ediyorum : %55

- Aşının üretildiği ülkeye/şirkete güvenmiyorum : %20

- Aşının koronavirüse karşı koruyucu olacağını düşünmüyorum: %8

- Gerekli tedbirleri aldığım için aşıya gerek duymuyorum: %6

-Eğer aşı ücretli olursa maddi durumumdan dolayı yaptırmayı düşünmüyorum: %4

-Kendimi koronavirüs için riskli grupta görmüyorum: 4%

-Diğer: 3%

HANGİ ÜLKENİN AŞISINA GÜVENİYORSUN?

İnsanlar her ne kadar bu sürecin sonlanmasını ve bir an önce koronavirüs tehlikesini atlatmayı istese de aşı konusunda çekinceleri olabiliyor. Peki halkımız en çok hangi ülkenin aşısına güveniyor?

En fazla oranı %27 ile ABD - Almanya ortaklığı olan Pfizer - Biontech alıyor.

Hiçbir ülkenin aşısına güvenmeyenlerin ve bu konuda fikri olmayanların her birinin oranı ise 4 kişide 1 olarak çıktı.

AŞIYI GELİŞTİREN ÜLKE (FİRMA) : GÜVEN ORANI 

- ABD - ALMANYA (PFİZER - BİONTECH) : %27

- ÇİN (SİNOVAC) : %8

- İNGİLTERE - İSVEÇ (ASTRAZENECA) : %5

- RUSYA (SPUTNİK V) : %2

- DİĞER : %8

- HİÇBİRİ %26

- FİKRİM YOK : %25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAĞLIK - YAŞAM 18.12.2020 12:19:00 0