Kayseri'de "Bizim Yunus" kompozisyon yarışması

Kayseri'de "Bizim Yunus" kompozisyon yarışması

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 2021 yılının "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" olarak ilan edilmesi dolayısıyla KAYMEK tarafından "Bizim Yunus" adlı ödüllü kompozisyon yarışması düzenleneceğini bildirdi.

Büyükkılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Anadolu'da doğan ve Anadolu'yu Türk-İslam kültürleriyle bütünleştiren Yunus Emre'nin vefatının 700'üncü yılı dolayısıyla 2021 yılının "Yunus Emre Yılı" ilan edildiğini hatırlattı.

Bu kapsamda KAYMEK tarafından "Bizim Yunus" adlı ödüllü kompozisyon yarışması düzenleneceğini belirten Büyükkılıç, şunları kaydetti:

"Düşünceleriyle, şiirleriyle yüzyıllardır insanlığa ışık tutmuş önemli bir fikir ve gönül adamı olan Yunus'u anmanın yanı sıra onu anlamak gereklidir. Yunus Emre, önce insana değer verir. Onun için din, dil, ırk ayrımı yoktur ve insanlar birdir. Şiirlerinde insan sevgisi ve hoşgörü vardır. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi KAYMEK tarafından düzenlenecek olan 'Bizim Yunus' adlı kompozisyon yarışmasına 15 ve 25 yaş aralığındaki gençlerimizin katılmalarını bekliyoruz. Yunus Emre'nin hoşgörü yolundaki bir şiirinde dediği gibi, 'Gelin tanış olalım, işin kolayın tutalım. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz' diyoruz."

30 Nisan 2021'de başvuruların sona ereceği yarışmada birinci diz üstü bilgisayar, ikinci ile üçüncü tablet ile ödüllendirilecek.

Yarışmada, 3 ayrı mansiyon sahibine de kitap seti hediye edilecek.

KAYSERİ 5.04.2021 14:45:00 0