Hortum felaketinin sonuçları gün ağarınca ortaya çıktı

İzmir Çeşme'de dün akşam meydana gelen hortum, hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran yaptığı açıklamada, "Turizm cenneti Çeşme, kısa bir süreliğine adeta cehennemi yaşadı. Akşam saatlerinde meydana gelen hortum felaketi sebebiyle ilçemizde büyük maddi hasar meydana geldi. Vinç devrilmesi sebebiyle 16 işçinin yaralandığını öğrendik. Alaçatı Port mevkiinde evlerde, araçlarda ve teknelerde hasar oluştu. İlçedeki bazı seralar zarar görürken, hayvanların tutulduğu damların çökmesi sebebiyle çok sayıda küçükbaş hayvanın telef olduğunu öğrendik. Belediye ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Tüm ilçemize geçmiş olsun" mesajı yayımladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'in Çeşme ilçesinde meydana gelen hortumun verdiği zararı yerinde incelemek üzere bölgeye gidecek. 

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, İzmir'in Çeşme ilçesinde büyük hasara yol açan hortumun ardından bölgede kısa sürede benzer bir hava olayı beklenmediğini duyurdu.

Kurum yetkililerinden alınan bilgiye göre, 11 Şubat saat 21.30 civarında Alaçatı Port mevkisinde denizde başlayan hortum karada da etkili olduktan sonra bölgeyi terk etti.

Hortumun oluşma şekli, etkisi ve süresinin tespitine ilişkin kapsamlı çalışmalar devam ediyor. 

Meteoroloji yetkilileri, İzmir ve çevresinde yakın bir zamanda benzer bir hava olayını beklemediklerini açıkladı.

Türkiye'de 2000'li yıllardan sonra sık görülmeye başlanan hortumun Antalya, Mersin, Muğla ve İzmir gibi deniz kıyısındaki kentlerde daha etkili olduğu biliniyor. 

 

 

GENEL 12.02.2021 11:29:00 0