Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmayan Kişilerin Cezaları Belirlendi!

2021 yılında uygulanacak olan egzoz ölçüm ücreti ve ölçüm yaptırmamış kişilere yazılacak ceza fiyatı belirlendi. Buna göre, ölçüm ücreti 90 TL, egzoz emisyon ölçüm yaptırmamak ise 2 Bin 67 TL oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde 81 ilde gerçekleştirilen egzoz emisyon ölçümlerinin fiyatları ve ölçüm yaptırmamış kişiler ile emisyon değerleri standartları üstünde olan araç sahiplerine uygulanan ceza fiyatları belirlendi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, motorlu taşıtlardan kaynaklı egzoz emisyonlarının sebep olduğu kirlilik, kentsel hava kirliliğinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Egzoz emisyon ölçümü olmayan ve standartlara karşı aykırı emisyona neden olan motorlu taşıtlar, insan ve çevre sağlığını tehlikeye düşürüyor. Egzoz gazındaki kirletici maddeler insanlarda akciğer, kalp ve solunum yolu hastalıklara yol açarken, alerji hastaları, yaşlılar ve çocuklar en büyük risk grupları içerisinde yerlerini alıyor. Motorlu taşıtlardan oluşan egzoz emisyonlarının yol açtığı kirlilik, hayvan, bitki ve cansız varlık üstünde de olumsuz etki yaratıyor.

TÜİK'in yayınladığı verilere göre, Türkiye'de trafiğe kayıtlı 24 Milyon 64 Bin 532 araç bulunmakta. Araçların egzoz gazı emisyon ölçümü, Çevre ve Şehircilik Bakanı kontrolünde 81 ilde bulunan istasyonlarda yapılıyor.

Bakanlık bu kapsama göre geçen sene ülke genelinde 9 Milyon 371 Bin 637 aracın egzoz emisyon ölçümünü yaptı. Ölçüm yaptırmayanlara ve emisyon değerleri standartların üstünde olan araç sahiplerine ise para cezası yaptırımı uyguluyor. Bakanlık, geçen sene egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmamış veya standartlara karşı olan emisyona yol açan motorlu taşıtların sahiplerine ise toplam 4 Milyon 808 Bin 726 TL para cezası verdi. En çok ceza kesilen iller ise, Ankara, Hatay, Adıyaman, Uşak ve Niğde oldu.

Yeni yılla beraber egzoz emisyon ölçüm fiyatlarında da artış yaşandı. Geçen sene yapılan her ölçümden 80 TL alınırken, bu yıl ücret 90 TL olarak belirlendi. Aynı zamanda yeni sene ile 2872 sayılı Çevre Kanunu ile egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmamış veya ölçümlerde emisyon değerleri standartlardan yüksek olan araçların sahiplerine verilecek ceza ücreti 1895 TL'lik idari ceza 2 Bin 67, yönetmelikler tarafından belirli olan standartlara karşı olan emisyona neden olan motorlu taşıtların sahipleri için belirlenen ceza üsreti ise 4 Bin 136 TL olarak belirlendi. Belirlenen usul ve esaslara karşı ölçüm yapan istasyonlara ise 8 Bin 272, yetki belgesi olmadan ölçüm yapan, sahte belge çıkaranlara ise 16 Bin 547 TL ceza kesilecek.

GÜNDEM 9.01.2021 17:32:00 0