Covid-19 Aşısına Gündem Olan Sözler!

Çin'den getirilen Covid-19 aşılarının 14 Ocak tarihinden itibaren uygulamaya geçmesi beklenirken, aşı olmayanlara dair dikkat çeken bir iddia ortaya çıktı.

Türkiye, dünyaya ölüm saçan Covid-19 ile mücadelesini kısıtlama kararı ve tedbirlerine devam ediliyor. Çin'den satın alınan ve Sağlık Bakanlığı'na ait laboratuvarlarda analiz çalışmaları devam eden Covid-19 aşısının herhangi bir aksaklık yaşanmaması durumunda 14 Ocak tarihinden itibaren uygulamaya geçmesi bekleniyor.

Mutasyona uğrayan virüsün nasıl bir etki vereceğinin tam olarak tam tespiti yapılana kadar da kısıtlamaların devam etmesi söz konusu. Türkiye'de aşı olmak zorunlu olmazken, oluşan yeni riskli durumun bir an evvel sona ermesi için uzmanlardan aşı ile ilgili dikkat çeken sözler geldi.

Uzmanlardan Sağlık Bakanlığı'na "Aşı Olmayanlar HES Kodlarına İşlensin" diye bir öneri geldi. Bakanlık eğer bu öneriyi dikkate alırsa, aşı olmayanlar bazı kamu hizmetlerinden yararlanamayacak. Uzmanlardan gelen açıklamaya göre virüsü bitirebilmek adına bazı yaptırımların şart olduğu söylendi.

SAĞLIK - YAŞAM 6.01.2021 13:25:00 0