Bunamaya son verecek hücre keşfedildi!

İngiltere'de yapılan araştırmada bilim insanları, cüzdan, anahtar gibi önemli eşyaları nereye koyduğumuzu hatırlamamızı sağlayan yeni beyin hücreleri keşfetti.

Kişisel eşyalarımızı nerede bıraktığımızı hatırlama görevinde bize yardımcı olacak yeni bir beyin hücresi türü keşfedildi. Bu izleme hücreleri, beynimizdeki zihinsel haritalarda bulunan cep telefonu veya araba anahtarı gibi kişisel eşyaların konumunu hatırlamamızı sağlıyor. Uzmanlar, bu hücrelerin eksikliğinin bunamaya yol açtığını tahmin ediyor. Böylece bunamanın tedavisinin mümkün olabileceği düşünülüyor. 

Durham Üniversitesi'nden Dr Colin Lever, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu keşfin demansın daha iyi anlaşılması için önemli bir temel oluşturabileceğini kaydetti.

Bu hücreler, beyinde elektrik darbeleri taşıyan, bilgiyi elektriksel ve kimyasal sinyaller yoluyla ileten nöronlar olarak adlandırılıyor.Diğer nöronların aksine, bu hücreler, nesnelere olan mesafeleri ve yönleri kodlamanın yanı sıra onları hatırlamaktan da sorumlu.

Sadece Birleşik Krallık'ta 850 bini aşkın insanın demanstan muzdarip olmasına rağmen, hastalık hakkında nispeten az şey bilinmesi bu keşfin önemine dikkat çekiyor. Bu hücrelerin detaylıca araştırılması, bunama durumunu açıklamaya yardımcı bir etken olarak yeni tedavilere yol açabilir.

Bu son keşif, 1970'lerde bellek hücrelerini ilk kez tanımlayan Profesör John O'Keefe'nin çalışmalarına ışık tutuyor. 

TEKNOLOJİ 25.12.2020 01:59:00 0