BioNTech-Pfizer aşısı ile aşılama sonrası ölümler arasında bağ yok

Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech ve Pfizer tarafından yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşının, aşılama sonrasında görülen ölümlerle bağının olmadığını bildirdi.

Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech ve Pfizer tarafından üretilen Comirnaty adlı aşı hakkındaki ilk güvenlik güncellemesini yayımladı.

Güncellemeye ilişkin yapılan açıklamada, aşılama kampanyalarında Comirnaty hakkında toplanan güvenlik verilerinin, aşının bilinen güvenlik profili ile uyumlu olduğu ve yan etki tespit edilmediği kaydedildi.

İleri yaştakiler dahil BioNTech-Pfizer aşısını olduktan sonra kaydedilen ölüm vakalarının incelendiği aktarılan açıklamada, hayatını kaybeden kişilerin tıbbi durumları ve yaş gruplarındaki ölüm oranları gibi verilerin dikkate alındığı iletildi. 

Açıklamada, Avrupa İlaç Ajansı'nın güvenlik komitesi, verilerin Comirnaty aşısı ile ölüm vakaları arasında bir bağa işaret etmediği, ölüm vakalarının güvenlik endişesi yaratmayacağı sonucuna vardı denildi.

Ayrıca kullanımına onay verilen tüm Kovid-19 aşılarının aylık güvenlik güncellemelerine devam edeceği belirtildi.

Avrupa İlaç Ajansı, şu ana kadar BioNTech-Pfizer aşısının yanı sıra Moderna'nın geliştirdiği aşıya onay vermişti. AstraZeneca aşısının onayının ise bugün çıkması bekleniyor.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Pfizer tarafından geliştirilen aşının Avrupa Birliği içinde kullanımı 21 Aralık 2020'de onaylanmış, aşılamalar 27 Aralık'ta AB ülkelerinde başlatılmıştı.

16 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanabilen aşı, Kovid-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünden protein üreten mRNA molekülü içeriyor. Aşı, SARS-CoV-2'nin yüzeyindeki "spike" adı verilen proteine saldırması için vücudu hazırlayacak şekilde mücadele ediyor.

SAĞLIK - YAŞAM 29.01.2021 15:59:00 0