Bilim Kurulu üyesi duyurdu!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü Üçüncü dalgayı bekliyoruz dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, üçüncü dalganın beklendiğini ifade ederek, mesafeye ve sosyal izolasyona temizliğe dikkat edilmesi lazım. Yeni mutasyonla ilgili önümüzü göremiyoruz. Nasıl bir durumla karşılaşacağımızı öngörmek şu an için çok zor ifadesini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tedbirlere devam edilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Alınan tedbirler işe yaradı. Salgında önemli ölçüde irtifa kaydedildi yani düşme kaydedildi. Vaka sayılarımızla paralel olarak hastane doluluk oranımızda azaldı. Bu aslında yaptığımız işin işe yaradığını tedbirlerin etkili olduğunu gösteriyor dedi.

İlk olarak İngiltere’de görülen ve yüzde 70 daha hızlı yayılan mutasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Özlü, İngiltere bazlı olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yeni mutasyonlu virüsle birlikte vaka artışları ortaya çıkmaya başladı. Yeni 3. dalga bekleniyor. Bu bakımdan üçüncü dalgaya hazırlıklı olunması lazım. Üçüncü dalga açısından mesafeye ve sosyal izolasyona temizliğe dikkat edilmesi lazım. Yeni mutasyonla ilgili önümüzü göremiyoruz. Zor durumla karşılaşacağımızı öngörmek çok zor şu anda. Takip ediyoruz, umarım bu kontrolsüz artışlar dünyanın diğer ülkelerinde tekrarlanmaz değerlendirmesinde bulundu.

 

GÜNDEM 11.01.2021 16:18:00 0