Bazı Bölgeler Sit Alanı İlan Edildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan Resmi Gazete'de alınan kararlara göre ülke genelindeki bazı bölgeler sit alanı ilan edildi.

Isparta'nın Eğirdir, Gelendost, Senirkent ve Yalvaç ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Eğirdir GölüDoğal Sit Alanı ile Isparta'da bulunan Gölcük Krater Gölü Doğal Sit Alanı, Manisa'nın Kula ilçesinde bulunan 7. Grup Doğal Sit Alanı ve Mersin'in Erdemli ilçesinde olan Alata Sahili Doğal Sit Alanı da kesin korunması gereken hassas alan olup tescil ve ilan edildi.

Çorum merkez ilçe Kale Mahallesi ile Mersin'in Akdeniz ilçesi Barış Mahallesi ve Kayseri'nin Melikgazi ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi sınırları içerisinde olan bazı alanların ise "riskli alan" ilan edilmesine karar verildi.

Giresun'da 22 Ağustos 2020'de gerçekleşen sel felaketine maruz kalan Çaldağ köyünde ihtiyaç duyulan konutların yapımı sebebiyle özel mülkiyet olan bazı taşınmazlar Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından acil bir şekilde kamulaşacak kararı alındı.

Mersin'in Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı taşınmazların ise Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Projesi'nin hayata geçirilmesi sebebiyle Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, Trabzon'un Ortahisar ilçesi İnönü Mahallesi'nde bulunan taşınmazların ise Millet Bahçesi Projesi alanına dahil edilmek üzere Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acil bir şekilde kamulaştırılması yapılacak.

İstanbul'un Silivri ilçesinde de Ömerli Rüzgar Enerji Santrali'nin yapımı sebebiyle bazı taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acil bir şekilde kamulaştırılması kararı verilirken, Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi sınırları içerisinde olan bazı alanların ise kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesine karar verildi.

GÜNDEM 6.01.2021 11:53:00 0