Akıllı telefon şirketleri Türkiye'de yatırım yapacak!

Gelecek aylarda Türkiye'de yatırım yapmayı düşünen telefon şirketleri

Çin menşeili akıllı telefon üreticisi Oppo, Türkiye'de akıllı telefon üretimi gerçekleştireceğini geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. 

29,8 milyon satışla küresel akıllı telefon pazarında Apple'ın ardından 5'inci sırada yer alan şirket, gelecek aylarda üretime başlama sinyalleri verdi. Yapılacak bu yatırımla, Türkiye'nin şirketin Avrupa bölgesindeki üretim üssü olması düşünülüyor.

Oppo'nun ardından bir diğer Çinli akıllı telefon üreticisi olan Tecno Türkiye'ye yatırım yapma kararı aldığını açıkladı.

25 milyon dolar civarı bir yatırımla üretim planlanması için gerekli adımları atan şirket, Türkiye'de ilk akıllı telefonunu mart ayı içerisinde üretecek. Şirket'in açıklamasına göre, İstanbul Pendik'te yer alan fabrika, Türk tüketicisinin beklentilerini karşılamak ve Avrupa pazarına dağıtım sağlamak amacıyla bu üretim üssünü kuruyor. 

Tecno şirketi Türkiye pazarına geçen ay 3 modeli ile hızlı bir giriş yapmıştı. Türkiye'deki yerli ortağı ile birlikte üretimle ilgili süreci başlatan firma, bu yatırım hamlesiyle Türkiye pazarında önemli bir rol almak istiyor.

Türkiye'de üretim için gün sayan Tecno, analiz şirketi Statcounter'ın son verilerine göre, Afrika'da Apple'ın ardından en fazla pazar payına sahip (yüzde 8,14) ile 4'üncü marka olarak dikkat çekiyor. Şirket, Türkiye'ye yapacağı yatırımla Avrupa bölgesindeki pazar payını artırma düşüncesinde.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu yaptığı açıklamada, dünyada en çok satışa sahip cep telefonu üreticilerinin Türkiye'ye yatırım kararı aldığını belirterek, Oppo, yaklaşık 50 milyon dolar tutarında bir yatırım kararı aldı. Görüştüğümüz bazı uluslararası teknoloji firmalarının da yakın zamanda Türkiye'ye yatırımlarını açıklamasını bekliyoruz dedi.

Akıllı telefon şirketlerinin üretim için Türkiye'yi tercih etmesindeki en önemli faktör ise Türkiye'nin altyapısı, konumu ve şirketlere sunduğu imkanlar.

Burak Dağlıoğlu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, eğitimli genç iş gücü, sofistike endüstriyel ve güçlü dijital altyapısı ayrıca geniş bir pazara erişim imkanı sunması ile yerli ve uluslararası dijitalleşme yatırımları için Türkiye'nin bölgesinde bir çekim noktası olduğunu ifade etti. 

TEKNOLOJİ 21.01.2021 21:41:00 0