AK Parti'den ABD Olaylarına İlişkin Açıklamalar!

ABD'de, Trump'ın Washington'daki protestosundan sonra destekçileri barikatları aşarak Kongre Binası'na girdi. Bu olay dünya basınına bomba gibi düştü. Türkiye'den de açıklamalar art arda geldi.

Dün ABD Kongresi seçilmiş Başkan Joe Biden'ın başkanlığının tescil olması içni biraraya geldi. Bu esnada seçimlerde hile var iddialarını bugüne kadar getiren mevcut Başkan Donald Trump, başkentte bir miting yaptı ve destekçilerine seslendi.

Trump destekçileri bir zaman sonra barikatları aşarak ABD Kongresi'ne yürüdü. Kongre binasının içine kadar giren protestocular ile polis arasında çıkan arbede de 4 kişi yaşamını yitirdi.

ABD'de olaylar gündeme bomba şekilde düşerken Türkiye'den de açıklamalar art arda geldi. Son olarak AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabında paylaşım yaptı. 

Ömer Çelik, "Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri'nde de demokratik süreçlerin üstünlüğünü ve hukukun meşruiyetini savunuyoruz. Herkes seçim sonuçlarını olgunlukla kabul etmelidir. Kesinleşmiş seçim sonuçlarını ve hukuku tanımayan eylemler meşru değildir.Demokratik süreçleri ve kurumları kırılgan hale getirmek, bir topluma ve dünyaya verilebilecek en büyük zarardır. Şiddete başvurulması hiçbir şekilde kabul edilemez. Herkes halk iradesinin üstünlüğüne ve hukuka riayet etmelidir.ABD'de yaşanan olaylarda seçim sonuçlarını tanımayıp şiddete başvuran protestolar yanlış ve hukuksuzdur. Demokratik süreçlerin üstünlüğüne karşı çıkmak meşru değildir. Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir. Herkesi demokratik değerlere saygılı olmaya davet ediyoruz" diyerek açıklamalarda bulundu.

POLİTİKA 7.01.2021 11:17:00 0