Ada çayı koronavirüse karşı etkili!

Almanya'nın Duisburg Essen Üniversitesi'nde yapılan bilimsel çalışma'da, ada çayının Covid-19'a karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özellikte olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yaptığı açıklamada, Kovid-19 hastalığını önlemek için ada çayı ve ebegümeci karışımının kaynatılarak elde edilen gargaranın kullanılmasını önerdi. Ada çayı ve ebegümeci karışımıyla yapılacak gargaranın Kovid-19'a karşı koruyucu etkisi olduğunu belirten Saraçoğlu, Sabah, öğle, akşam bu karışımla gargara yapın. İnanın yüzbinlerce insanın bu sayede hayatı kurtulur ifadesini kullanmıştı.

Saraçoğlu'nun önerisi doktorlar tarafından tartışılırken, aralık ayında yayımlanan son araştırmanın sonuçları ada çayının Kovid-19'a karşı etkinliği konusundaki tartışmalara ışık tuttu. İnsan hücreleri üzerinde yapılan bilimsel çalışmayla, ada çayının Kovid-19 hastalığı üzerindeki etkisi kanıtlandı. Duisburg Essen Üniversitesi Viroloji Enstitüsü Öğretim üyesi Vu Thuy Khanh Le-Trilling ve ekibi tarafından yapılan araştırmada, ada çayının içeriğindeki etkin maddelerin Kovid-19'a karşı antiviral aktivesi olduğu ortaya çıkarıldı.

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda, ada çayının infüzyon tekniğiyle sıcak suya geçen etkin maddelerinin insan hücreleri üzerindeki etkinliği araştırıldı. Bilimsel çalışma, ada çayının Covid-19'a karşı sadece koruyucu özellik içermekle kalmadığı, aynı zamanda tedavi edici özellik de taşıdığını ispatladı.

Araştırma kapsamında önce insan hücreleri Covid-19 virüsüyle hastalandırıldı. Sonra belirli aralıklar ve dozlarla ada çayının kurutulmuş bitkisinden elde edilen çay, hastalıklı olan bu hücrelere ilave edildi. Ada çayı ayrıca maymun hücrelerinde de denendi ve ada çayının koruyucu etkisini ölçmek amacıyla hücreler Covid-19 virüsü ile temas edilerek hastalandırılmaya çalışıldı. Araştırma sonucunda ada çayı bitkisinin hem hastalıklı hücreyi tedavi ettiği hem de sağlıklı hücreleri virüse karşı koruduğu görüldü.

Makalede, Covid-19'a karşı koruyucu özelliğinden dolayı ada çayının gargara olarak kullanılması da önerildi. Bilimsel makalede ayrıca ada çayının Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi kayıtlarında güvenilir bir bitki olduğuna değinildi. Ada çayı ve ebegümeci bitkisinin antiviral etkisine dair kayıtların Avrupa İlaç Ajansı’nda da yer aldığı ifade edildi.

 

SAĞLIK - YAŞAM 11.01.2021 11:40:00 0