IBAN dönemine son verecek olan FAST kullanıma sunuldu

Merkez Bankası’nın, geçtiğimiz kasım ayında pilot uygulamasına başladığı yeni nesil ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), resmen yayınlandı.

Merkez Bankası, bir süredir üzerinde çalıştığı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin resmen kullanıcılara sunulduğunu açıkladı. Yeni nesil ödeme platformu, perakende ödemelerinin hesaptan hesaba 2-3 saniyede tamamlanabilmesine olanak sağlıyor.

FAST sistemi ile birlikte ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak yapılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) de hayata geçirildi. Bu sayede ister aynı ister farklı olsun tüm banka hesapları arasındaki para transferleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecek. KOLAS ve FAST kullanıcılarının, telefon numaraları, e-posta adresleri veya kimlik bilgileri ile ödeme almak istedikleri hesaplarını eşleştirmeleri gerektiği vurgulandı.

Merkez Bankası,FAST sistemindeki transfer limitini şimdilik 50 TL olarak belirledi. İlk etapta yaygın kullanımı yakından izlemek isteyen TCMB, söz konusu limitin daha sonra kademeli olarak 1.000 liraya kadar yükseltilebileceğini açıkladı.

Ayrıca FAST sisteminin, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de kısa zaman sonra eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacağı ifade edildi.

TEKNOLOJİ 8.01.2021 13:26:00 0