2,5 milyar nüfuslu 130 ülkede hiç Kovid-19 aşısı uygulanmadı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Kovid-19 aşı uygulamalarının dörtte üçünün sadece küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 60'ını elinde bulunduran 10 ülkede gerçekleştiğini belirtti

Genel Direktör Dr. Tedros Ghebreyesus, DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Kovid-19 aşılamalarında sağlık çalışanları, yaşlılar ve ciddi hastalıkları olan kişilere öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ghebreyesus, Küresel olarak, aşıların sayısı, rapor edilen vaka sayısını geçti. Bir anlamda, bu iyi haber ve bu kadar kısa bir zamanda dikkate değer bir başarı diye konuştu.

Tedros Ghebreyesus, küresel çapta Kovid-19 aşılarındaki adaletsiz erişime dikkati çekerek, dünyada şimdiye kadar uygulanan aşıların dörtte üçünün küresel GSYH'nin yüzde 60'ını elinde bulunduran 10 ülkede gerçekleştiğine dikkat çekti.

2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede, henüz tek bir doz Kovid-19 aşısı uygulanmadı. ifadesini kullanan Dr.Ghebreyesus, salgına karşı tüm dünyada eş zamanlı mücadele verilmesi gerektiğinin önemini vurguladı.

Genel Direktör Ghebreyesus, aksi takdirde başlangıç noktasına dönebiliriz.uyarısında bulundu.

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı kapsamında 2021'in ilk 6 ayında yoksul ülkeler için en az 337 milyon doz Kovid-19 aşısı tahsis edildiğini bildirmişti.

Küresel Erişim programı COVAX kapsamında, 145 civarındaki yoksul ülkede nüfusun yüzde 3,3'ünün bu yıl ortasına kadar aşılanması hedefleniyor. 

DÜNYA 6.02.2021 18:11:00 0