Son Dakika

Gelibolu Yangınında İlk Kez, İnsansız Hava Araçları ve Termal Dronlar Kullanıldı!

Temmuz , 2020 | tarafından Emrah ÖZĞAN
Gelibolu Yangınında İlk Kez, İnsansız Hava Araçları ve Termal Dronlar Kullanıldı!
Gundem
0

06.07.2020 tarihinde Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda çıkan yangın, Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli koordinasyonundaki Orman Genel Müdürlüğümüzün etkin mücadele yöntemiyle 19 saat gibi kısa bir sürede kontrol altına alınmış, akabinde soğutma çalışmalarına başlanmıştır.

Bu 19 saatlik süreçte bizzat Bakanımız tarafından, yangının seyri, yapılan çalışmalar ve alınan önlemler, detaylı olarak kamuoyuna aktarılmış ve halkımız bilgilendirilmiştir.

Yine ayrıca basın mensuplarınca bölgeden yangına ilişkin, canlı yayınlar yapılmış, haber bültenlerinde yangına genişçe yer verilmiş, yangının kısa sürede kontrol altına alınmasında kullanılan teknolojinin sahada etkisini gösterdiği açıkça vurgulanmıştır.

Hal böyleyken İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener, süreci takip edememiş ya da doğru bilgilendirilmemiş olsa gerek ki, 08.07.2020 tarihli TBMM Parti Grup Toplantısı’nda Gelibolu yangınında “uçak kullanılmadığı ve etkin mücadele yapılmadığını” ileri sürmüştür. 

“SAYIN AKŞENER, GRUP TOPLANTISI ÖNCESİ KONUYA İLİŞKİN BİZLERDEN BİLGİ TALEP ETSEYDİ, BİR KEZ DE KENDİSİNİ, KAÇ HELİKOPTER, KAÇ UÇAKLA YANGINA MÜDAHALEDE BULUNULDUĞU, TÜM TEKNOLOJİK İMKANLARIN NASIL SEFERBER EDİLEREK SONUÇ ALINDIĞINA YÖNELİK BİLGİLENDİREBİLİRDİK”

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e Orman Genel Müdürlüğümüzün, yangınların tespiti ve söndürme faaliyetlerinde İHA’lardan, uçaklara, helikopterlere, termal dronlara kadar, teknolojinin tüm imkanlarını kullanmış olduğunu iletmek isteriz.

Daha detaylı bilgi vermek gerekirse;

Gelibolu yangınında ilk kez, insansız hava araçları ve termal dronlar, 12 ton su atma kapasitesine sahip amfibi uçaklar, yine 15 ton su atma kapasitesine sahip Mİ26 tipi helikopter etkin olarak kullanılmıştır.

6 Temmuz günü saat 14.50 sularında başlayan yangına ekiplerimizin ilk müdahale saati 15.00’dır. (10 dakika)

Gelibolu yangınına toplamda;

2 idari helikopter, 20 yangın söndürme helikopteri, 2 amfibi uçak, 118 arasöz, 15 dozer, 43 teknik personel, 472 yangın söndürme ekibi, 20 belediye itfaiyesi ve 5 adet de farklı kurumlara ait iş makineleri ile müdahalede bulunulmuştur.

Gelibolu yangının 19 saat gibi kısa bir sürede kontrol altına alınmasıyla etki alanı ve kurtarılan alanın büyüklüğü, 3 köyün kurtarılması, can kaybının önüne geçilmiş olması, ortaya konan yoğun çaba ve çalışmaların, etkin kullanılan teknolojik imkânların sonucudur.

Bütün bu gerçeklerle beraber, özellikle de hoşgörü, saygı gibi değerlerin özellikle vurgulandığı Milletimizin Meclisi’nde bir siyasi liderin kürsüden, devletin bakanına yönelik kullandığı dilin siyasi etiğe sığmadığını da üzülerek belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak;https://www.tarimorman.gov.tr/

Üreticilerimize 651 Milyon Liralık Destek Ödemesi Başlıyor!
Aracın Bagaj Kısmına Saklanmış Yüklü Miktarda Uyuşturucu Çıktı!

Bir Cevap Yazın