Son Dakika

Gebelikte D Vitamini Eksikliğine Bağlı 20 Hastalık

Mayıs , 2018 | tarafından Yasemin DALYAN
Gebelikte D Vitamini Eksikliğine Bağlı 20 Hastalık
Sağlık
0

Bilinen 13 vitaminden biri olan D vitamini, DNA’ya doğrudan bağlanabildiği için aynı zamanda bir hormon olarak sınıflandırılıyor.

Yumurta, süt, balık ile hayvansal besinlerin yanı sıra mantar ve bazı sebzelerde de bulunan D vitamini en çok güneşten alınıyor. Vücutta yeterli miktarda D vitamini sentezlenmediğinde ve özellikle gebelik döneminde eksik olan D vitamini hem annede hem de doğumdan sonra bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaşamsal öneme sahip D vitamininin eksikliği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Kemik oluşumunda etkili

Günümüzde kapalı ortamlarda uzun süre geçirilmesi ve sağlıksız beslenme nedeniyle toplumdaki eksikliği giderek artan D vitamini, kemik oluşumunda etkilidir.

D vitamini bitkilerden ergokalsiferol (D2) , hayvansal gıdalardan kolekalsiferol (D3) olarak alınmaktadır. Ayrıca ciltte ultraviyole ışınları ile dehidrokolesterolden sentezlenmektedir. Hayatın her döneminde yeterli düzeyde alınması gereken D vitamini, özellikle gebelikte hem anne hem de bebek için hayati bir öneme sahiptir.

Gebeliğin son 3 ayında bebeğin kemik oluşumu için kalsiyum ve fosfora gereksinim artmaktadır. Bu nedenle gebelikte süt, yoğurt, balık, yumurta, tereyağı gibi kalsiyum, fosfor ve D vitamininden zengin beslenilmesi önem taşımaktadır.

Vücutta yeterli miktarda D vitamini yoksa…

Vücuttaki D vitamini seviyesinin düşüklüğü, gebelik döneminde hem annede hem de bebekte bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Gebelik döneminde D vitamini eksikliğinin annede yol açtığı sağlık sorunları:

* Gebelik tansiyonu

* Gebelik şekeri

* Gebelik zehirlenmesi

* Diş kaybı

* Erken doğum riski

Gebelik döneminde D vitamini eksikliğinin bebekte yol açtığı sağlık sorunları:

* Erken doğum (Prematüre bebek)

* Solunum problemleri

* Kan şekerinde düşme

* Kalsiyum düşüklüğü

* Raşitizm

* Havale geçirme

* Büyüme geriliği

* Metabolik kemik kırıkları

* Yüksek oranda ve ağır seyreden enfeksiyonlar

* Çocukluk döneminde dikkat eksikliği ve hiperaktivite

* Otizm spektrum hastalıkları

* Zeka puanı düşüklüğü

* Kemik mineral yetersizliği

* Tip 1 diyabet

* Astım ve hışırtılı solunum

D vitamini için 15-20 dakika güneşlenme yeterli

Gebeler, D vitamininden zengin olan yumurta, süt, yoğurt, karaciğer ve balık (somon, sardalye, uskumru, morina gibi) tüketimine önem vermelidir. Bir yumurta 20, bir bardak süt 100, 1 tatlı kaşığı balık yağı 400, 100 gram somon balığı 345 ünite D vitamini içermektedir.

D vitamini için güneşlenme önemli bir kaynaktır. Derinin hafif pembeleşmesinin gerçekleştiği 15-30 dakika güneşlenme ile 2000 ünite D vitamini üretilmektedir. Gebelerde günlük D vitamini desteği 400-600 ünite olarak önerilmektedir. Ülkemizde 2005 yılında yapılan araştırmada gebelerde % 81,7 ve bebeklerde % 40 oranında D vitamini eksikliği saptanmıştır.

Özellikle son yıllarda bebeklerde 400 ünite/gün olarak verilen D vitamini desteği, raşitizm oranında belirgin azalma sağlamıştır. Ayrıca gebeliğin 3’üncü ayından itibaren hamilelik boyunca ve doğum sonrası 6 aya kadar günlük 900 ünite D vitamini desteği sürdürülmektedir.

Gebelikte Yaptırılması Gereken 3 Test
Sigarayı Bıraktığınız Gün Kendinizi Ödüllendirin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir