Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “PKK/PYD/YPG Kürt Kardeşlerimizin Temsilcisi Olamaz”

Ocak , 2019 | tarafından ali inbaşı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “PKK/PYD/YPG Kürt Kardeşlerimizin Temsilcisi Olamaz”
Gundem
0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “PKK terör örgütü, onun Suriye kolu olan PYD/YPG yahut benzeri örgütler Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamazlar. Bugüne kadar Türkiye gerek Fırat Kalkanı, gerek Zeytin Dalı Harekâtı’nda, gerekse diğer terörle mücadele operasyonlarında sivillerin can ve mal kayıplarının olmaması için azami gayret göstermiş ve burada da son derece başarılı bir performans ortaya koymuştur” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’la Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmede ele alınan konulara ilişkin açıklamalar yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak, Suriye bağlamında yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, kamuoyu ile canlı olarak da paylaşılan toplantıda şunları söyledi:

“ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Sayın John Bolton’un başkanlığındaki heyette Amerikan Genel Kurmay Başkanı, Suriye Özel Temsilcisi ve diğer yetkililer bulunuyordu. Kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik, çekilme sürecinin nasıl ele alınacağını, sürecin nasıl ilerleyeceğini detaylı bir şekilde konuştuk.

“ABD İLE MÜTTEFİKLİK İLİŞKİSİ ÇERÇEVESİNDE, ÇEKİLME SÜRECİNİN SAĞLIKLI ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Tabii öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın da daha önce ifade ettiği gibi Sayın Trump’ın bu çekilme kararından memnuniyet duyuyoruz. Fakat bunun nasıl olacağı, geriye nasıl bir yapının bırakılacağı, özellikle dağıtılan ağır silahların ne olacağı, oradaki Amerikan askeri üstlerinin ve lojistik merkezlerinin akıbeti gibi konuların da açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Bu toplantıda mukaddime mahiyetinde bu bahisleri etraflı bir şekilde ele aldık. Önümüzdeki günlerde de bugün de dâhil olmak üzere askerî makamlarımız, istihbarat birimlerimiz konuyu detaylı bir şekilde görüşmeye devam edecekler. Biz Amerika Birleşik Devletleri’yle müttefiklik ilişkisi çerçevesinde bu sürecin en sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Burada birkaç temel prensibi hatırlatmakta fayda mülahaza ediyorum. Öncelikle Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin tutumu baştan beri son derece net olmuştur. Toprak bütünlüğünün yanı sıra Suriye’nin siyasi birliğinin güvence altına alınması da aynı şekilde önem arz etmektedir. Bir diğer önemli ilkemiz, Suriye topraklarının bizim sınırımız da dâhil olmak üzere bütün terör örgütlerinden tamamen temizlenmesidir. Böylece sadece bizim sınır güvenliğimiz sağlanmakla kalmayacak aynı zamanda Suriyeli sivillerin Kürt, Arap, Müslüman, Hıristiyan, Yezidi fark etmez, maruz kaldıkları terör saldırıları ve baskılardan tamamen kurtarılmaları sağlanmış olacaktır.

“PKK-PYD’nin DEAŞ’la Mücadelesi Koca Bir Yalandan İbarettir”
“Ankara Siyasetin, Hizmetin ve Yatırımın En İyisine Layıktır”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir