Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fidan Dikmenin Önemine Değindi

Kasım , 2018 | tarafından ali inbaşı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fidan Dikmenin Önemine Değindi
Gundem
0

indian pharma cooper online.

“Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” programında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlem alınmazsa, şimdiden adım atılmazsa, ileride çocukların çok daha büyük çevre sorunlarıyla karşı karşıya kalacağını belirterek, “Tabiata, çevreye ve hayata dair bakış açımızı düzeltmezsek, ecdadımızın mirası, evlatlarımızın emaneti olan bu dünya, maalesef yaşanılır bir yer olmaktan tamamen çıkacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batıkent Haydar Aliyev Ormanı’nda düzenlenen “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” programına katıldı. Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

“BU PROJENİN, ÇOCUKLARA TABİATA SAHİP ÇIKMA BİLİNCİNİ AŞILAYACAĞINA İNANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geleceği adına son derece önemli bulduğu proje vesilesiyle 81 ilde 10 milyon fidanın ilk ve ortaokul öğrencilerinin katılımıyla toprakla buluşacağını belirterek projeye öncülük eden bakanlıklara teşekkür etti. Bu fidanların çocuklarla birlikte büyüyeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çocuklarımızın yaşları ilerledikçe fidanların kökleri toprağa, boyları göğe doğru yükselecek. Öğrencilerimizin bugün kurduğu hayaller zamanla gerçeğe yaklaştıkça inşallah diktikleri fidanlar ağaçlara, ağaçlar da ormanlara dönüşecek” dedi.

“Bugün okul bahçelerinde koşturan, gözlerinin ışıltısı yüreğimizi ısıtan çocuklarımızla beraber ülkemizin ormanları, ekonomisi, güzellikleri de büyüyecek” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projenin, çocuklara tabiata sahip çıkma, çevreye saygı duyma bilincini de aşılayacağına inandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fidanlar Fidanla Büyüyor projesinin evlatlarımıza daha yeşil, daha güzel, daha huzurlu bir Türkiye bırakma mücadelemize de katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye ekledi.

“SON İKİ ASIRDA İNSANIN TABİATLA KURDUĞU İLİŞKİNİN MAHİYETİNDE BÜYÜK DEĞİŞİM YAŞANDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında dünyanın sanayi devrimiyle başlayan büyük bir dönüşümden geçtiğine işaret ederek, son iki asırda insanın tabiatla, toprakla, çevresiyle ve bizatihi kendisiyle kurduğu ilişkinin mahiyetinde büyük bir değişim yaşandığına dikkat çekti. Sanayileşmenin ve modern teknolojinin doğa karşısında insana daha önce hiç olmadığı kadar güç verdiğini ve tabiata müdahale etme imkânı tanıdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bu yeni durumun insanın tabiatla geliştirdiği ilişkinin de kopmasına, yeni bir şekle bürünmesine sebep olduğunu kaydetti.

İslam düşüncesinde ise tabiatın, şahsiyet sahibi, Allah’ın kâinatta yarattığı her şey gibi insana amade kılınmış, emanet edilmiş bir varlık olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu açıdan tabiat, insanın hilkatte, yani yaratılışta kardeşidir. Kimi Müslüman düşünürlerin hurma ağacından bahsederken, Ademoğullarının halası tabirini kullanması yaratılıştaki bu kardeşliğin bir sembolüdür” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdullah Tivnikli’nin Cenaze Törenine Katıldı
Engelli Vatandaşlar İçin Devrim Niteliğinde Adımlar Atıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir