Son Dakika

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÜNAL ÇEVİKÖZ: ÜLKEMİZDE ŞİMDİ DE SEÇİM YOLSUZLUĞU MU İTHAL EDİLMEKTEDİR?

Mayıs , 2019 | tarafından ali inbaşı
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÜNAL ÇEVİKÖZ: ÜLKEMİZDE ŞİMDİ DE SEÇİM YOLSUZLUĞU MU İTHAL EDİLMEKTEDİR?
Politika
0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Venezüela’nın Yüksek Seçim Kurulu Olan Ulusal Seçim Konseyi’nin Başkanı Tibisay Lucena’nın 9 Bavulla İstanbul’a gelmesini gündeme taşıdı.

Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ahmet Ünal ÇEVİKÖZ
İstanbul Milletvekili

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Venezüela’nın Yüksek Seçim Kurulu olan Ulusal Seçim Konseyi’nin Başkanı Tibisay Lucena 2 Mayıs 2019 tarihinde, 9 bavulla İstanbul’a gelmiştir. Açık kaynaklarda paylaşılan bilgilere göre, 7,360 $ tutarındaki business class biletinde yazan dönüş tarihi 14 Mayıs’tır. Venezuela’daki durum gözönünde bulundurulduğunda Lucena’nın geri dönmeme ihtimali de mevcuttur. Tibisay Lucena, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’nde Ulusal Seçim Konseyi’nin (CNE) başkanıdır. Lucena’nın ismi Venezuela’da seçim şaibelerine karışmıştır. Venezuela halkının bir bölümünden büyük tepki gören bir isimdir. Örneğin, Lucena’nın Venezuela’da Temmuz 2017’de yapılan ve bir milyon hileli oy nedeniyle şaibeli olduğu düşünülen seçimlerde rol oynadığı belirtilmektedir. Söz konusu seçimlerde ‘katılım oranı’na ilişkin verilerin de sahte olduğu ileri sürülen ciddi iddialar arasındadır. Tibisay Lucena’ya ilişkin açık kaynaklar bu kişinin birçok ülke ve kuruluşun yaptırım listesinde olduğunu göstermektedir. Lucena’nın Venezuela’nın komşusu Kolombiya’ya girişi yasaktır. ABD, Kanada, AB, Meksika, Panama, İsviçre Lucena’ya yaptırım uygulamaktadır. Yaptırım uygulanan onlarca Venezuelalı yetkiliden sadece altı kişiye bu ülkelerin tamamı tarafından yaptırım uygulanmaktadır ve Lucena da bu altı kişiden birisidir. Adının 200 kişilik yaptırım listesinde de Avrupa Birliği’nin 18 Ocak 2018’de ilan ettiği yedi kişilik yaptırım listesinde de yer alması, onun ‘çok önemli’ bir şahsiyet olduğunu göstermektedir. Kendisine uygulanan yaptırımların temel gerekçesi Venezuela seçimlerindeki rolüdür. Yukarıdaki bilgi ve gelişmeler ışığında, Venezuela Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena’nın İstanbul ziyareti en hafif ifadeyle şüphelidir. Bu bağlamda;

1.Venezuela’ya yaptırım uygulayan bütün ülkelerin ve kuruluşların listesinde olan Lucena’nın neden Türkiye’ye geldiğine dair size ulaşan bilgiler nelerdir?

2. 12 günlük bir seyahat için yanında dokuz bavul taşıması izaha muhtaç değil midir? Bu konuyla ilgili olarak bir inceleme yapılmış mıdır?

3. YSK’nın 23 Haziran’da İstanbul seçimlerinin yenilenmesine yönelik kararı göz önünde bulundurulduğunda, ismi seçim şaibelerine karışmış bu şahsın İstanbul’da bulunması, yenilenecek İstanbul seçimlerine ilişkin yurttaşlarımızda endişeler yaratmıştır. Seçimlerin güvenliği açısından bu ziyaret ve adıgeçenin Türkiye’deki temasları konusunda hangi tedbirler alınmıştır?

4. Venezuela’dan Türkiye’ye getirildiği ileri sürülen altınların İstanbul seçimleri kapsamında kullanılacağı iddiası hakkında hangi araştırmalar yapılmış ve hangi tedbirler alınmıştır?

5. İktidar yetkilileri ile ismi geçen şahıs arasında görüşmeler olmuş mudur? Bu görüşmeler ne zaman başlamıştır? Toplam kaç görüşme yapılmıştır? Görüşmelerin gündeminde neler yer almıştır?

6. Her şeyin ithal edildiği ülkemizde, şimdi de seçim yolsuzluğu mu ithal edilmektedir?

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMELERİNİ SAĞLAYACAK ÇALIŞMALAR BİR AN ÖNCE YAPILMALIDIR!
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK’IN BASIN TOPLANTISI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir