Son Dakika

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMELERİNİ SAĞLAYACAK ÇALIŞMALAR BİR AN ÖNCE YAPILMALIDIR!

Mayıs , 2019 | tarafından ali inbaşı
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LALE KARABIYIK: ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMELERİNİ SAĞLAYACAK ÇALIŞMALAR BİR AN ÖNCE YAPILMALIDIR!
Politika
0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı basın açıklamasıyla, Türkiye’de engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

CHP’nin engelli vatandaşlara büyük önem verdiğini belirten Karabıyık, engellilerin ihtiyaçlarını tespit eden bir çalışmayı, ilgili dernek ve kuruluşların desteğiyle yaptıklarını, bunları başta TBMM olmak üzere her alanda dile getirdiklerini ve çözüm noktasında projeler geliştirdiklerini aktardı.

Engellilerin en büyük problemlerinden birinin, kullandıkları protez malzemeleri, araçları, ihtiyaç maddelerini karşılayamamak olduğunu vurgulayan Karabıyık, “Bu bir vatandaşlık hakkıdır, engelli kardeşlerimiz, ihtiyaç duyduğu her şeye kolayca ulaşmalıdır. Bu sorunun çözümü için yapılması gereken düzenlemeler vakit kaybetmeden hayata geçirilmelidir” ifadesini kullandı.

Karabıyık, CHP’li belediyeler aracılığıyla ve çeşitli kampanyalarla engelli vatandaşların ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalıştıklarının altını çizerek, imkanlar dahilinde geniş kitlelere ulaşmaya çabaladıklarını ve CHP’li Belediyelerin Sosyal Politikalar alanında yaptığı hizmetlerin belediyelerin önceliği olduğunu vurguladı.

Görme engellilerin trafikte sinyalizasyon sistemine ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Karabıyık, engellilerin toplu taşıma araçlarını kullanmada, kaldırımlarda yürümede sorunlar yaşadığını bildirdi. Karabıyık, CHP’li belediyelerin bu sorunların çözümü için çalışmalar yaptığını, çalışmaların büyük ölçüde başarıya ulaştığını dile getirdi.

Engellilerin sorunlarının bütün Türkiye’de çözülmesi için vakit kaybedilmemesi gerektiğini vurgulayan Karabıyık, ” Engelli bir kişinin yaşadığı en önemli sorunun, o kişinin engeli değil, toplumun engellilerle ilgili yanlış anlayış ve ön yargılarının olduğu; kendisine sağlanan olanakların yetersizliği, diğer insanlarla arasındaki fırsat eşitsizliğinin olduğu unutulmamalıdır. Engelli vatandaşlarımızın kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayacak çalışmalar bir an önce yapılmalıdır. Bu çalışmaların başında engellilere yeterli istihdamın sağlanması gelmektedir. Engellilere ayrılan kadrolar yeterli değildir; ayrıca mevcut kadrolar da doldurulmamaktadır. Engellilere iş konusunda verilen sözler tutulmalıdır” diye konuştu.

Engellilerin çalıştıkları yerlerde yaşadıkları sorunları da gündeme getirerek çözüm bulunması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Karabıyık, “Engellilerimizin çalışmaya ve hayata katılmaya ihtiyacı var. Onları topluma kazandırmak için gerekenin yapılması bizim sorumluluğumuzdur. Ancak engelliler çalıştıkları iş yerlerinde de fiziki anlamda sorunlarla karşılaşmaktadır ve bu şartların da iyileştirilmesi gerekiyor” uyarısıyla açıklamasını tamamladı.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, TBMM CHP GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÜNAL ÇEVİKÖZ: ÜLKEMİZDE ŞİMDİ DE SEÇİM YOLSUZLUĞU MU İTHAL EDİLMEKTEDİR?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir