Son Dakika

”Çalışma Bakanı Çalışanların Sorunlarını Görmezden Gelmeye Devam Etmektedir”

Ağustos , 2018 | tarafından Yasemin DALYAN
”Çalışma Bakanı Çalışanların Sorunlarını Görmezden Gelmeye Devam Etmektedir”
Politika
0

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 100 Günlük Çalışma Programı’na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

 “ÇALIŞMA BAKANI ÇALIŞANLARIN SORUNLARINI GÖRMEZDEN GELMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ‘100 Günlük İcraat Programı’nda  Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığı’na dair eylem planının da ortaya çıkmış olduğunu öğrendik. Bakanlığın açıkladığı 100 günlük çalışma programında geçmiş deneyimlerden farklı herhangi bir çalışma olmadığı gibi, yeni dönemde çalışanları ilgilendiren birçok önemli konu yine gündeme alınmamıştır.

KİT’LERE KADRO MÜJDESi HAVADA MI KALDI?

30 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) ve bağlı ortaklıklarında taşeron işçi olarak çalışan işçilerin kadroya alınmasına ilişkin yeni bir düzenleme yapılırken, şu ana kadar bu durum ile ilgili gerekli çalışmaların ve hazırlıkların yapılıp yapılmadığına dair herhangi bir somut açıklamaya şahit olmadık.

Aynı Bakanlar Kurulu kararnamesine göre Kamu İktisadi Teşekküllerinin istihdam talepleri kadar işçi kadroya alınacak ve bu sayı Hazine Müsteşarlığının belirleyeceği sayıyı geçemeyecektir. Yeni Çalışma Bakanı’nın 100 günlük eylem programında yer alan 40 madde arasında KİT’lerde kadroya geçirilecek işçiler ile ilgili herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

Yeni Çalışma Bakanına çağrımız KİT’lerde çalışan işçilerin kadroya geçiş süreci ile ilgili adımların bir an önce atılması yönündedir. Ayrıca KİT’lere kadro verilmesi yönünde ki son söz 30 Haziran tarihinde çıkan Bakanlar Kurulu kararnamesine göre Hazine müsteşarlığına verilmişti.

Hazine Müsteşarlığı artık Damat Albayrak’a bağlandığına göre, Albayrak’ın konu ile ilgili gerekli çalışmaları yapıp yapmadığını da kadro bekleyen binlerce işçiye açıklaması gerekmektedir.

Emine Erdoğan, TBMM’deki “Sıfır Atık” Çalışmalarını İnceledi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'ın Basın Açıklaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir