Son Dakika

Badem Ağaçları Meyve Vermeye Başladı

Şubat , 2016 | tarafından Art haber Net
Badem Ağaçları Meyve Vermeye Başladı
Çevre
0

Yurdun bir kesiminde soğuk havaların etkili olmasına rağmen sıcak havaların etkisini arttırdığı Muğla’nın Datça ilçesinde badem ağaçları ilk meyvelerini vermeye başladı.

Akdeniz ve Ege’nin kesiştiği noktada bulunan Datça ilçesinin büyük bir bölümünde badem ağaçlarının beyaza bürünmesi ile ilçe adeta çiçek bahçesine döndü.

Datça’nın Palamutbükü, Yazı ve Cumalı mahallelerinde bulunan badem ağaçları Ocak ayında başlayan çiçek açma döneminin ardından tadımlık meyve vermeye başladı. Muğla’da dört gündür devam eden sıcak hava mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, vatandaşlar geçtiğimiz yıl Şubat ayında çiçek açan badem ağaçlarının yağmur ve rüzgâr sonrası çiçeklerin döküldüğünü ve yeterli derecede badem hasadı yapamadıklarını söylediler.

Deniz seviyesine sıfır noktasında bulunan ve ılımın iklimi ile dikkat çeken Datça’nın Palamutbükü Mahallesinde bahçeler badem çiçekleri ile beyaza büründü.

Mahalle sakinlerinden 83 yaşındaki Emine Karayurt, havaların bu yıl geçtiğimiz yıla oranla daha sıcak gittiğini söylerken, Şubat ayının sonlarında ve Mart ayının başında meyve vermesi beklenen Badem ağaçlarının Şubat ayının ortasında meyve verdiğini söyledi.

Karayurt, “Havalar bu yıl güzel geçti. Badem ağaçlarının meyve vermesinde havların da etkisi var. Geçen sene açan çiçekler rüzgâr ve yağmur ile döküldü. Bu yıl çok ılıman ve sıcak bir kış sezonu yaşadık. Şubat ayının sonlarında ve Mart aylarının ortasında Badem meyve verirdi. Bu yıl erken meyve verdi” dedi.

Datça bademinin ilk meyvelerinin genellikle İstanbul ve Ankara gibi illerden alıcı bulduğu öğrenilirken, kilosunun Şubat ayı içinde 25-30 liradan, Mart ayında ise bu rakamın 5-10 liraya kadar düşebileceği açıklandı.

Meyveler Kış Ortasında Çiçek Açtı
Tüp Bebek Yaptıracaklar Dikkat

Bir Cevap Yazın