Son Dakika

“Antibiyotikte Değil, Sağlığınızda Israrcı Olun”

Ocak , 2018 | tarafından Yasemin DALYAN
“Antibiyotikte Değil, Sağlığınızda Israrcı Olun”
Sağlık
0

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Sağlık Bakanlığı yeni hizmet binasında basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda bilinçsiz antibiyotik kullanımına karşı düzenlenen Akılcı Antibiyotik Kullanımı kampanyasının detaylarını paylaştı.

İnsan hayatının kalitesinin artmasında ve ortalama ömrünün uzamasında antibiyotiklerin çok büyük katkısı olduğunu belirten Demircan, “Yaklaşık 60 yıl içerisinde antibiyotiklerden yararlandık. Ancak doktor yönlendirmesi olmaksızın kullanılan antibiyotiklerde, vücudumuzda bulunan bakterilerin direnç kazandığını gördük.

Bugün dünya üzerinde antibiyotiklerin yanlış kullanımı sonucu küresel bir tehdit oluşmuştur. ABD’de her yıl 23 bin kişi, AB ülkelerinde ise 25 bin hasta dirençli bakteriler yüzünden hayatını kaybetmektedir. Tüm dünyada ise bu rakam 700 bin insana ulaştı. Böyle giderse 2050 yılında her yıl 10 milyon insan hayatını kaybedecek” dedi.

Türkiye’nin antibiyotik tüketiminde 42 ülke arasında birinci sırada olduğunu dile getiren Bakan Demircan, bu alanda yapılan farkındalık çalışmalarında olumlu sonuçlar alındığının altını çizdi.

Canan Karatay'a Canlı Yayında Şok!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir