Son Dakika

“15 Temmuz” İsimli Araç Erdoğan’a Hediye Edilecek

Aralık , 2017 | tarafından Yasemin DALYAN
“15 Temmuz” İsimli Araç Erdoğan’a Hediye Edilecek
Bilim ve Teknoloji
0

Flaş bellekle çalışan elektrikli otomobil üreterek TÜBİTAK ödülüne layık görülen İnegöl İmam Hatip Lisesi öğrencisi iki genç, bu kez de güneş ve rüzgar enerjisi ile çalışan araç yaptı. Gençler, “15 Temmuz” isimli aracı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etmek istiyor.

İnegöl İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammet Ubeyd Aytekin ve Numan Bayrak, 5 ay çalışarak güneş enerjisiyle çalışan araba üretti. 17 yaşındaki gençler okullarının bahçesinde düzenledikleri törenle test sürüşlerini yaptı.

İlk test sürüşünü ise AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin yaptı. 2 saat süren şarj ile 60 kilometre hıza ulaşan ve bir şarjla 100 kilometre yol kat eden iki kişilik araç, tamamen yerli malzemelerle üretildi.

Okul Müdürü Mahmut Alpir, “İnegöl Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak, proje tekliflerine destek vererek öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmelerine fırsat veriyoruz.

Biz geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimizi çok önemsiyor, fikirlerinden ilham alıyor ve onları geleceğin liderleri ve tasarımcılar olarak görüyoruz.

Bugün basit bir fikir olarak görünen projelerin çok büyük yeniliklerin ilk kıvılcımı olacağına inanmaktayız” dedi.

 

Türkiye'yi Savunma Alanında Üst Noktaya Taşıyacak Silah Sistemi: KGK 82/83
İngiltere’de En Büyük Bilişim Ödülü İlk Kez Bir Türk’e Verildi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir